Kendi Ağırlığının 2000 Kat Fazlasını Çekebilen Robot

0
0
0
0
0
Amerika'da tasarlanmış olan bu küçük robotlar, kendilerinden kat kat daha büyük ağırlıkları çekip duvarlara tırmanabiliyorlar.
Standford Üniversitesi’ndeki mühendisler, kendi ağırlığından 100 kat daha ağır objeleri kaldırabilen küçük bir robot tasarladılar. 12 gram ağırlığındaki robot, kendinden 2000 kat daha ağır objeleri de çekebiliyor. Bu oranın, insanın beyaz balinayı kaldırabilmesiyle eşdeğer olduğunu belirtelim.

9 gram ağırlığında olan bir başka modeli ise 1 kilogramdan daha ağır olan objeleri de yukarıya taşıyabiliyor. (İnsanın bir fili binanın tepesine taşıması da örnek olarak gösterilebilir)

Aşağıdaki videoda ayrıca 20 miligram ağırlığındaki bir başka prototip robotu da görmek mümkün. Mühendislerin mikroskop ile gözlem yapıp geliştirdiği robot, kendinden 10 kat daha ağır objler ile duvara tırmana biliyor.

Robotun sırrı ise, doğada bulunan bir hayvandan esinlenerek tasarlanmış olması. Geko denilen bir sürüngenin ayak yapısına bakılarak tasarlanan robot, böylece bulunduğu yüzeyde sürtünmeyi arttırarak bir nevi yere yapışıyor.


Duvara tırmanma özelliği ise tırtılların hareket yöntemi göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan robotun bir bölümü yerde sabit kalırken diğer bölümü ise hareket ediyor. Böylece duvara sıkıca tutunan robot, kaymadan hareket edebiliyor.

Aşağıda gördüğünüz görsel ise robotun ayaklarındaki sürtünmeyi arttıran yapı.Mühendisler, robotların daha büyükleri ve daha gelişmiş versiyonlarını tasarlayarak, acil durumlarda duvarlara tırmanarak hayat kurtarabilir duruma getirmeyi düşünüyorlar.

 
Kaynak: TheVerge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0