• Anasayfa
  • Sektörel
  • Kendi Ürettiği Robotlar Google'ı Korkuttu: Hepsi Satılıyor!

Kendi Ürettiği Robotlar Google'ı Korkuttu: Hepsi Satılıyor!

1
0
0
0
0
Kendi Ürettiği Robotlar Google'ı Korkuttu: Hepsi Satılıyor!
Google'ın sahibi olduğu Boston Dynamics şirketinin ürettiği robotları bir süredir gündemi meşgul etmişti. Google, şaşırtıcı bir hamleyle robotik şirketi Boston Dynamics'i satmaya karar verdi.
Google’ın çatı şirketi Alphabet’in sahibi olduğu Boston Dynamics şirketinin robotları bir süredir teknoloji gündemini meşgul ediyor. Şirketin robotik alanında ulaştığı noktayı gösteren videoların ardından şaşırtıcı bir gelişme yaşandı. Bloomberg’ün haberine göre, robotların geliştirilmesini ve üretilmesini üstlenen Boston Dynamics şirketi satışa çıkarılıyor.

 Robotlar İnsanları Korkuttu

Önceki haberlerimizde sizlerle paylaştığımız gelişmeler, şirketin robot teknolojisinde epey bir yol kat ettiğini gösteriyordu. Buradaki haberimizde gördüğümüz Atlas adlı robotun yetenekleri bizleri şaşırtırken, buradaki haberimizde yer alan robot köpek Spot ile hayrete düşmüştük. Teknoloji medyası ve teknolojiye meraklı olanlar için ilgi çekici olan bu gelişmeler tüm dünyada aynı sempati ile karşılanmadı. 

 

 Robotlara Neden Hazır Değiliz?

En büyük tartışma ise robotlara halkın yeterince hazır olup olmadığı konusu. Açıkçası, bizler hem kendi aramızda yaptığımız değerlendirmelerde, hem de sizlerin yorumlarında insansı robotların “gerçeklik” algılarını alt üst ettiğini gördük. Aslında cansız olan bir varlığa canlı muamelesi yaparak duygusal hisler geliştirdik. Atlas robota vuran adama sinirlendik, neredeyse “ne eziyet ediyorsun robota kardeşim” diyecek noktaya geldik.

 Amazon ya da Toyota Alabilir!

Google için yukarıda verdiğimiz örnekler belli bir tehdit oluşturmuş olacak ki şirketin halkla ilişkiler ekibi, Atlas ve diğer robotlara yönelik algıların negatife döndüğünü belirtiyor. Bu işin tanıtım ve halkla ilişkiler kısmı… Satış kararının bir diğer nedeni ise, Boston Dynamics şirketinin önümüzdeki bir kaç yıl içinde satışa sunulabilir ürünlere sahip olmaması. Bu nedenlerle, projenin önceden olduğu gibi endüstriyel amaçlara yönelik ve halka bu denli açık olmadan yürümesinin daha doğru olduğu düşünülüyor. Boston Dynamics’in muhtemel alıcıları arasında Toyota ve Amazon’un adı geçiyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0