'Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur' Tuzağına Dikkat!

1
0
0
0
0
Facebook'ta son dönemlerle gitgide popüler olan eğlence amaçlı Vikipedi sayfası uygulaması, aslında o kadar da masum değil! 
Son günlerde kesinlikle bir arkadaşınızdan (ya da kendiniz de yapmış olabilirsiniz) mutlaka görmüşsünüzdür. Vikipedi'nin sayfasıymış gibi kendinize bir sayfa hazırlamanıza yarayan bir uygulama popüler olmuş durumda. Ancak bu olay her ne kadar eğlenceli gözükse de aslında bilgilerinize ulaşmak adına hazırlanmış bir tuzak!

Uygulama hakkında yapılan araştırma sonucu, uygulamayı kullanan kişilerin  e-posta ve benzeri bilgilerinin Alman bazlı bir şirketin veri havuzunda toplanıldığı ortaya çıkmış. Yani siz bu uygulamayı kullanarak arkaşınızla eğlenmek isterken aslında sistemin hedefi oluyorsunuz. Tabi uygulama pek çok kişi tarafından kullanılıp eğlenceli bir hal alınca kimse işin bu kısmını düşünmüyor ancak durum böyle.''Kendi Wikipedia sayfanı oluştur'' şeklinde yayılan uygulama sayesinde, toplanan bilgiler firma tarafından ya satılıyor ya da kendi amaçları doğrultusunda kullanılıyor. Yani siz masum bir şekilde arkadaşınızla eğlenmek isterken aslında 'veri madenciliği' denen bu işe karışmış oluyorsunuz. Bu uygulama sırf Türkiye dışında pek çok ülkede de yaygın olarak kullanılıyor(tek mağdur biz değiliz yani). Uygulamayı kaldırmak ise oldukça basit. Facebook'tan 'uygulamalar' kısmına girerek bu uygulamayı kaldırabiliyorsunuz. Tabi bu -gönderilmişse- bilgilerinizi kurtarmaya yeterli olur mu orasını bilemeyiz.Bu tarz uygulamalar sosyal medya platformları üzerinden kendilerine önemli sayıda kurban bulmaktalar. Yani kısacası birkaç arkadaşınızın kullandığını gördüğünüz her uygulama, düşündüğünüz kadar masum olmuyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0