• Anasayfa
  • Sektörel
  • Kendini Geliştirebilen ve Çevresine Adapte Olabilen Robot Üretildi

Kendini Geliştirebilen ve Çevresine Adapte Olabilen Robot Üretildi

1
0
0
0
0
Yapay zekalı robotların başardığı işlere bir yenisi daha eklendi.
Yapay zeka konusunda her geçen gün önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu durum da şu an için ''anca bilim kurgu filmlerinde olur'' diye düşündüğümüz robotların şafağına belki de bir adım daha yaklaşmamıza sebep oluyor.

Öyle ki yapay zekanın gelişip insanoğluna karşı olmaması için içlerinde Elon Musk ve Stephen Hawking gibi isimlerin bulunduğu araştırmacılar, önemli çalışmalar yürütüyor. Daha önceden kendi varlığının farkına varabilen bir robottan bahsetmiştik. Bu haberimizdeki robot ise, kendini bir nevi deneme-yanılma yöntemini temel alarak geliştirebiliyor ve bulunduğu çevreye adapte olabiliyor.Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve  Cambridge Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar bir araya gelerek, öğrenebilen ve öğrendiklerinden yola çıkarak kendini geliştirebilen bir robot projesi yürütmekte. Bu proje kapsamında araştırmacılar, kendini geliştirebilen ve performansını bu gelişim ile arttırabile ana bir robot prototipi üretti.

Bu ana robot, içlerinde bir adet küçük motorun olduğu plastikten oluşan 10 adet bebek robot üretmeyi başardı. Sonrasında ise, bu 10 bebek robotu üretirken geçirdiği süreci ve performansını izleyen ana robot, ürettiği bebek robotları daha ''becerikli'' yaparak tekrar üretti.Evrimleşme ve gelişme konusunda yeni bir bakış açısı kazanmak istediklerini dile getiren Cambrige ekibinden Dr. Fumiya Iida, asıl amaçlarının içinde bulunduğu çevreyi ve koşullarını analiz edebilerek kendini bu koşullara göre adapte edebilen robotlar üretmek olduğunu ifade etti.

Kaynak: BBC
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0