Kendini Şarj Edebilen Çevreci Bataryalar Geliyor

0
0
0
0
0
Kendini Şarj Edebilen Çevreci Bataryalar Geliyor
Günümüz teknolojisinde batarya oldukça çağ dışı kalıyor, yaydığı ısı ve daha birçok eksi yönü olmasına rağmen hala kullanmaya devam ediyoruz.
Bataryalar günümüz teknolojisinin en önemli yapıtaşlarından sadece biri. Günümüz teknolojisinde batarya oldukça çağ dışı kalıyor, yaydığı ısı ve daha birçok eksi yönü olmasına rağmen hala kullanmaya devam ediyoruz. Teknolojik olarak gelişen dünyamızda çevrecilik olarak gelişemeyerek sınıfta kalıyoruz. Bu tip doğaya ve çevreye kötü etkisi olan ve kullanmak zorunda olduğumuz materyaller oldukça fazla.

Stanford üniversitesinin verdiği destek ile Japonların tanıttığı Carbon Complex materyali, bataryaların geleceği hakkında küçük ipuçları veriyor. Carbon Complex gibi metaryallerin üzerinde çalışılıp ve geliştirilip sistemin yaygınlaşması isteniyor. Fakat bu sistemin yaygın kullanıma hazır olması için oldukça büyük bir zaman geçmesi gerekiyor.
 

 Peki bu sistem nasıl çalışıyor?


Termogalvanik yapıya sahip olan bu sistem soğuyan maddelerin voltaj değerinin artması kuramından faydalanıyor. Boş bir bataryaya sıcaklık vererek voltaj değeri düşürülüyor ve düşük bir akım ile tamamen dolduruluyor. Ardından soğutulan batarya, termogalvanik etki nedeniyle soğuduktan sonra şarj olduğu elektrik kaynağından bile daha fazla enerjiye sahip oluyor.

Sözlü anlatımda pek gerçek gibi durmayan bu sistemde herhangi bir mantık hatası bulunmuyor ve mantıken bu işlemin imkansız olan bir tarafı bulunmuyor. İlerleyen yıllarda bu teknolojinin bilgisayarlarımızda, tabletlerimizde ve akıllı telefonlarımızda kullanılması öngörülüyor. Bugün bataryalardan salıverilen enerjinin %70’inin ısı olduğunu dile getiren proje yetkilileri, 100 sanrigrat sıcaklığın altında kendini şarj edebilen bataryalar üretmeye hazırlanıyor. Bakalım teknoloji devleri bu bataryaları cihazlarında kullanacak mı?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0