Kill Switch Özelliği Kaliforniya'da Zorunlu Hale Getirildi

0
0
0
0
0
Telefon hırsızlık oranını önemli bir ölçüde azaltan kill switch özelliği, Kaliforniya'da yasa haline geldi.
Hergün dünyanın dört bir yanında binlerce kişinin telefonu ya çalınıyor ya da kayboluyor. Kayıp durumlarında telefonun iyi niyetli birinin eline geçerek size ulaşma ihtimali bulunmakta ancak, aynı şey çalınma durumlarında geçerli değil.

Hırsızlar ya bu telefonları kendileri kullanmak için çalıyor, ya da bir şekilde el altından gerek telefonun kendisini, gerekse parçalarını satıyorlar. Ancak birkaç senedir çoğu telefonda kullanılan Kill Switch özelliği, hırsızları gözle görülür şekilde cayrdırmayı başarmış durumda.

Kill Switch özelliğini bilmeyenler için hemen kısaca açıklamak gerekirse; bu özellik sayesinde çalınan ya da kaybolan cihaz, anında kullanılmaz hale geliyor. Yani çalan kişi telefonu hiçbir şekilde kullanamıyor. Apple'da ''aktivasyon kilidi'', Google'da ise ''aygıt koruması'' şeklinde bulunan teknoloji, hükümet verilerine göre oldukça etkili olmuş durumda.ABD'de New York kentinde çalınan telefon sayısı dörtte üç gibi ciddi bir oranda azalırken, San Francisco'da bu oran %40 durumunda. Daha önceden Minnessota'da hükümet tarafından çıkan yasaya göre, bölgede satılan telefonlarda kill switch özelliği zorunlu hale gelmiş ve telefon hırsızlığında oldukça önemli bir düşüş yaşanmıştı. Bunun ardından aynı yasa Kaliforniya'da da hükümet tarafından kabul edilmiş durumda. 

1 Temmuz'dan (yani bugün) itibaren Kalirforniya bölgesinde satılan telefonlarda kill switch özelliği zorunlu hale getirilmiş durumda. Bölgede gerçekleşen hırsızlıkların yarısını telefon hırsızları karşılıyor. Kaliforniya hükümeti ise bu durumdan telefon üreticilerini sorumlu tutuyor. Çünkü çoğu telefonda bu özellik mevcut, ancak kullanıcının özelliği aktif hale getirmesi gerekmekte. Bu durum da pek fazla kullanıcı tarafından bilinmediği için, telefonlar çalındığında kill switch olayı kullanılamıyor (iPhone'larda bu özellik aktif şekilde sunulmakta).Yeni gelen yasa ile birlikte, hem telefon üreticileri telefonlarına bu özelliği koymak, hem de kullanıcıya özellik aktif bir şekilde sunmak zorunda. Yasaya karşı çıkanlar ise genel olarak sigorta şirketleri. Bu karşı çıkışın sebebi ise tamamen duygusal (!). Creighton Üniversitesi Ekonomi Profesörü William Duckworth'a göre, ABD'de her yıl cep telefonu sigortasına 6 milyar dolar para harcanıyor. Çalınan telefonlar sebebi ile de her sene 30 milyar dolarlık, telefon satışı yapılıyor. Hırsızlar çalıyor, madur kişi yeni telefon alıyor, hem telefon satıcısının cebi, hem de yeni telefonu sigortalayanın cebi doluyor. Yani anlayacağınız hırsızlar, bir şekilde çarkı döndürerek özellikle sigorta şirketlerine gelir sağlıyor. Profesör Duckworth'e göre, kill switch özelliği sayesinde kullanıcıların yaptırdığı sigortada, yıllık toplam 2,3 milyar dolarlık bir tasarruf olacak. Bu durum da sigorta şirketlerinin işine pek gelmiyor.

Ancak sonuç olarak yasa Kalirforniya'da da yürürlüğe girmiş durumda. Umarız hırsızlık olaylarına yönelik hem telefon üreticileri, hem de hükümet bu tarz konularda daha somut adım atarlar.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0