Kişiye Özel Jetpackler Seneye Satışa Çıkıyor

0
0
0
0
0
Uçan arabalarımıza henüz kavuşamadık, ancak kısa bir süre sonra jetpackleriyle sağda solda uçan insanlar görmeye başlayacağız.
Toplum bazında -özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde- hepimizin bıktığı bir konu varsa oda şüphesiz trafiktir. Muhteşem tasarıma sahip,hatta kendi kendini sürebilen araçlar bile üretmeyi başardık, ancak bir türlü şu trafiğe çare bulamadık. Bundan yaklaşık bir 15-20 sene önce herkesin hayali uçan otomobillerdi. Fakat bu yönde de henüz somut bir adım atılmış değil.

Peki ulaşımda yeni yöntemin jetpack'ler olabileceğini söylesem ne derdiniz? Evet hani şu hepimizin GTA'dan bildiğini jetpack'ler. Martin Aircraft adlı şirket, bakmış uçan arabalardan hala ses yok, uzun bir uğraşın sonucunda ortaya 150 bin dolarlık fiyatı olan jetpack'i çıkarmayı başarmış.

Haberi önemli kılan şey ise, bu jetpacklerin önümüzdeki sene satışa sunulmaya başlanacak olması. 200 beygir gücünde V4 motora sahip jetpack, 30 dakikaya kadar uçma imkanı sağlamakta. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ise jetpack, 120 kiloya kadar bir kişiyi, maksimum 45 km/s hızda, 1000 metre yüksekliğe kadar taşıyabiliyor.

Yeni Zelanda'lı şirket, jetpack'ine ait en son versiyon olan portatipi Paris'te bir havacılık şovunda sunmuş, uçuş simülatörü olarak kullanılması için de Oculus Rift'ten yardım almıştı. Şirket, jetpack'i ilk olarak 2014 yılında 100 bin dolar fiyat ile sunmayı planlamış, ancak sistem geliştirmeleri gibi şeyler sebebi ile bu hamle gerçekleşmemişti. Şimdilik bu jetpack'ler 150 bin doları ödeyebilecek kişiler için birer eğlence aracı olarak görülse de, şirket CEO'su Peter Coker, ürünlerinin polis, itfaiye ve ambulans hizmetleri gibi alanlarda kullanılmasını hedeflediklerini belirtmekte. Martin Aircraft'ın hedefi, jetpackleri ile şu an helikopterlerin sahip olduğu hava ulaşımındaki yeri almak.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0