Komşunuzun Drone'unu Vurmak Yasa Dışı

2
0
0
0
0
Ne yaptığının ya da sizi ne kadar rahatsız ediyor olduğunun hiçbir önemi yok, eğer Amerika’da uçan bir droneu vurur, ona zarar verir ya da bozarsanız resmi kurumlarca uçak düşürmekle aynı suçtan yargılanıyorsunuz.
Drone’un mangal partinizin ya da havuz keyfinizin ortasına düşüyor olması ya da siz sabahlığınız ile gezerken sizi gözetliyor olması da önemsiz. En kısa haliyle drone düşürmek Amerika’da bir federal suç. (geçtiğimiz günlerde bizde de hava aracı sınıfına alındı o yüzden Amaaaan Amerika’dan söz ediyormuş deyip kestirip atmayın, okuyun)

Drone kanunları ile ilgili bir kitap yayımlamış olan Connecticutlı avukat Peter Sachs, “benim yasal tecrübelerime göre bir droneu vurmak, düşürmek, ona hasar vermek ya da etkisiz hale getirmek ya da bu girişimlerde bulunmak federal bir suçtur” diyor.

Yasalar da Peter Sachs ile aynı görüşte olsa gerek ki; droneların sinir bozucu, gürültülü, rahatsız edici, korkunç olduğunu düşünseniz de hatta dronelar sizin için iyi birer hedef tahtası gibi görünse de onları düşürmek yasa dışı bir hareket. (hem de ne yasa dışı)

Türkiye’deki talimatta da yer aldığı haliyle dronelar Amerika’da da tam fonksiyonlu bir hava aracı olarak kabul görüyor yasa çerçevesinde ve drone düşürmek aslında bir uçak düşürmek ile aynı sınıfta bir eylem oluyor.
Bu da tam anlamıyla şu demek oluyor ki; eğer uçan bir robotu düşürme girişiminde bulunursanız 20 yıl kadar bir zamanınızı parmaklıkların arkasında geçirme ya da 250 bin Dolar kadar bir para cezasına çarptırılma ihtimaliniz var; çünkü bir helikopteri düşürme girişiminde bulunmuş ya da bir yolcu uçağına zarar vermeye teşebbüs etmiş oluyorsunuz.

Üstelik bu durum drone sizin bahçenizin üzerinden geçerken de geçerli oluyor; çünkü yasal olarak bahçenizin zemini sizinken bahçenizin altında bulunduğu gökyüzünün hiçbir kısmı size ait değil ve nasıl ki bahçenizin üzerinden geçen bir helikopteri düşüremiyorsanız, komşunuzun yaramaz çocuğunun vızıltılı oyuncağını da düşüremezsiniz. (bahçen uçuşa yasak bölge mi kardeş derler adama)

Diğer yandan bu görüşü savunmayan bazı yasal görevliler de “insansız hava araçlarını, sadece hava aracı olarak ele alıyoruz; ancak bu durum kişisel bir varlığın imha edilmesi ve havacılık kanunları ile alakası yok” görüşünü savunuyor.

Tabi ki droneların kanun tarafından korunuyor olması onları hava üstünlüğünü tamamen ele geçirdiği ve uçtukları müddetçe dokunulmaz oldukları anlamına gelmiyor.

Bir droneun bahçenizden uçup gitmesi ve kendi menzili dahilindeki rotayı takip ediyor olması halinde düşürürseniz suçlusunuz; ancak mutfağınıza girmeye çalışan bir drone ya da sizin fotoğraf ya da videolarınızı çeken bir drone ile karşılaşırsanız bu durumda droneun operatörü sizin anayasal haklarınıza karşı gelmiş oluyor ve elbette siz bu droneu düşürürseniz kendinizi savunmuş oluyorsunuz. (kamerayı kırmayın, kanıtlar lazım olabilir)
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0