• Anasayfa
  • Sektörel
  • Köpekbalıklarını Sörf Tahtalarından Uzak Tutacak Cihaz Üretildi!

Köpekbalıklarını Sörf Tahtalarından Uzak Tutacak Cihaz Üretildi!

0
0
0
0
0
Yaydığı ses dalgaları ile köpekbalıklarını uzak tutan bir cihaz üretildi.
Sörf, dünyanın en eğlenceli sporlarından birisi. Fakat eğlenceli olduğu kadar zor ve tehlikeli de. Çünkü sörf sporunun yapıldığı bölgeler, belirli bir dalga yüksekliği ve aralığına sahip olan okyanus kıyıları. İşin içine okyanus girince tabiki köpekbalığı gibi tehlikeli balıklar ve sörfçüleri bir hataları ile öldürebilecek kadar büyük dalgalar da bu spora dahil oluyor.

Dalgalar konusunda yapılabilecek pek birşey yok, fakat köpekbalığı saldırılarına karşı önlemler alınabilir. Özellikle geçen günlerde ünlü sörfçü Mick Fanning'ın J-Bay Açık'ta köpekbalığı saldırısından son anda kurtulması, sörfçülerin bu konuda endişelenmeye başlamasına neden oldu. Bu olaydan sonra, bir"köpekbalığısavar" yapmayı aklına koyan bir sörfçü, köpekbalıklarının kendi av duyularını bu tehlikeli avcılardan korunma yolu olarak kullanmış.Tamamen kendi seçtiği malzemeleri kullanan sörfçü, sörf tahtasının alt kısmını biraz oyuyor ve tahtaya kendi ürettiği cihazı koyup üstünü kapatıyor. Bu cihaz, yaydığı elektromanyetik dalgalar ile köpekbalıklarının, her canlının vücudunda bulunan elektrik akımını algılayan, onların avlanması için özelleşmiş organlarını, düşük frekanstan yaydığı yüksek miktarda sesle de su altında duymasını engelliyor.
 

Sörfçünün 390$ gibi bir ücret ödeyerek ürettiği bu cihaz biraz masraflı olsada bu spora gönül vermiş kişileri rahatlatacağı kesin. Kendi adı üzerinden üretime başlamasa da sörfçü, cihazın haklarını SurfSafe ve SharkShield adlı sitelere sattı.

Kaynak: Reuters
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0