• Anasayfa
  • Sektörel
  • "Kürtaj Drone'u" Kürtajın Yasak Olduğu Polonya'ya Kürtaj Hapları Taşıdı

"Kürtaj Drone'u" Kürtajın Yasak Olduğu Polonya'ya Kürtaj Hapları Taşıdı

0
0
0
0
0
Droneların kullanıldığı alanlar hızla yayılmaya devam ederken bu sefer de karşımıza kürtaj için haplar taşıyan "Kürtaj Drone'u" ortaya çıktı.
Drone kelimesini artık hepimiz öğrendik. Pervaneleri ile bir yerden bir yere uçabilen uzaktan kumandalı araçlar diye kısaca hatırlatabiliriz. Genellikle havadan kamera ile çekim için kullanımına rastladığımız bu aletlerin aslında birçok katkısı da mevcut.

Sinema sektöründe kullanılacağına kesin gözüyle bakılan bu dronelar Amazon ve Ali Baba gibi firmalar tarafından da şehir içi kargo taşımacılığı amacıyla da kullanılmaya başlandı. Mini ambulans kullanımlarına da rastladığımız bu cihazlar için şimdi biraz aykırı kaçabilecek bir kullanımına daha rastladık.

Women on Waves adlı Almanya merkezli olan kadın kuruluşu, kadın haklarını savunan ve tamamen parasal çıkardan uzak bir topluluk olarak dikkat çekiyor. Bu kuruluşun en çok ses getiren savı ise kadınların istedikleri takdirde kürtaj olabilmesi düşüncesi olarak dikkat çekiyor.Bu sebeple birçok eğitici yazılar ve organizasyonlar düzenleyen Women on Waves, bu sefer teknolojiyi de içine katarak oldukça farklı bir yol izledi. Kürtajın direkt olarak yasak olduğu Polonya'ya dronelar ile kürtaj hapları taşıyan WoW, "Kürtaj Drone'u" adını verdiği bu drone ile sınırdan geçerek küraj olmak isteyip ülkelerinde yasak olması sebebiyle bu düşük işlemini gerçekleştiremeyen kadınlara uygun ilaçları aktarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden onaylı ve tamamen yasal olan bu ilaçlar 93 yılından bu yana ciddi sağlık sorunları olmadığı sürece herhangi bir sebepten kürtaj yapmaları yasak olan Polonyalı kadınlar için bir fırsat haline gelmiş. Bunun sebebi ise Polonya'da her yıl ortalama 50.000 merdiven altı kürtaj işlemlerinin yapılıyor olması ve birçok Polonyalı kadının kürtaj için İngiltere'ye gitmek zorunda olması olarak gösteriliyor.

Ayrıca sadece Kıbrıs, Finlandiya, Lüksemburg, Portekiz, İspanya ve Birleşik Krallık'ta yasal olarak kadınların "isteğe bağlı kürtaj" seçeneğinin olduğuna dikkat çeken WoW kuruluşunun kurucusu Rebecca Gomperts, Kürtaj Drone'unun bu konuda Avrupa genelinde kadınlara yardım yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirtmiş.

Kürtaj Drone'u böylelikle ilk seferini kürtajın legal olduğu Almanya'nın Frankfurt kentinden Polonya'daki Slubice şehrine gitmesi ile gerçekleştirmiş oldu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0