• Anasayfa
  • Sektörel
  • Kuyruklu Yıldıza İndikten Sonra Uykuya Geçen Modül Tekrar Uyandı!

Kuyruklu Yıldıza İndikten Sonra Uykuya Geçen Modül Tekrar Uyandı!

0
0
0
0
0
Analiz edeceği bulgular ile güneş sisteminin oluştuğu yıllarda neler yaşandığı konusunda önemli sonuçlara ulaşmamızı sağlayacak Philae modülü, uykuya geçtiği kuyruklu yıldız üzerinde tekrar aktif konuma geldi.
Hatırlayacaksınız 2014 yılı Kasım ayında 67P kuyruklu yıldızına başarılı şekilde iniş yapan uzay modülü Philae'nin, pili bittiği için Dünya ile olan bağlantısı kesilmişti.

Rosetta gemisinde bulunan Philae modülü, oldukça zor koşullarda kuyruklu yıldıza inmeyi başarmıştı. İnişini gerçekleştiren modül 60 saat boyunca çalışmış, bu süreç içinde de kuyruklu yıldızdan bazı fotoğrafları dünyaya göndermeyi başarmıştı. Ancak güneş enerjisi ile çalışan modül,kuyruklu yıldızda bulunan bir tepenin arkasında kaldığı için , yeterli enerji alamamış ve uyku konumuna geçmişti.Dünya'ya 510 milyon kilometre uzaktaki kuyruklu yıldıza iniş yapmayı başaran Philae, 60 saatlik çalışma süreci içinde yıldızın yüzeyinde karbon bileşiğine benzeyen karmaşık bir madde bulmayı başarmıştı. Bilim adamlarına göre bu organik madde, hayatı başlatan temel kimyasalların Dünya'ya kuyruklu yıldızlardan gelme ihtimalinin bulunması demek.Kuyruklu yıldızın güneş ışınlarını verimli bir şekilde alan bir bölgeye girmesi sonucu tekrar aktif hale gelen Philae, analizlerine tekrar başladı. Bu yılın sonuna kadar devam edecek proje sayesinde güneş sisteminde merak edilen pek çok sorunun cevabı hakkında önemli bilgiler elde edilecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0