Laboratuvar Ortamında Üretilen Hamburgerleri Yiyeceğiz!

0
0
0
0
0
Bilim adamları tarafından yapılan açıklamaya göre laboratuvar ortamında üretilen hamburgerleri birkaç sene içerisinde tüketmeye başlayacağız.
Birkaç sene önce Hollandalı bilim adamlarından oluşmuş olan bir ekip, dana etinde bulunan hücrelerin aynılarını kullanarak laboratuvar ortamında burger üretmeyi başarmışlardı. Bu burger, içerik bakımından normal burgerlerde bulunan dana etleriyle aynı olsa da burgere tadını veren şeylerden mahrum olmasından dolayı tatsız ve kuruydu. Bu nedenle laboratuvar ortamında üretilen bu burger, ilk defa doğal yolların dışında üretilmiş burger olarak tarihe geçmiş olsa da bizlere ulaşmaktan uzak kaldılar. Bu burgerin üretimini gerçekleştirmiş olan ekibin başında bulunan Mark Post, 2013 senesinde üretmiş olan burger üzerinde çok çalıştıklarını bildirdi.

Bugün Mark Post'un yaptığı bir açıklamaya göre bu burgerin üretimini yapmış olan ekip, burger konusunda oldukça büyük bir ilerleme kaydetti. Bu ilerleme ve gelişmelerin aynı hızda ilerlemesi durumunda 5 sene içerisinde laboratuvar ortamında üretilmiş burgerlerin, çoğumuzun yediği hamburgerlerde bulunacağını söyleyen Mark Post, bu üretim yönteminin çok daha kolay olmasından dolayı normal yöntemlerle üretilen burgerlerin yerini alabileceğini söyledi.İlk üretilen laboratuvar burgerinin 300.000$'lık bir araştırma sonucunda üretilmiş olduğunun ancak bu fiyatın gelişen teknolojiyle birlikte hızla düştüğünü de ekleyen Mark Post, İsrailli araştırmacıların yer aldığı, Future Meat markası altında çalışan bir ekibin aynı yöntemi kullanarak laboratuvar ortamında tavuk göğüsü üretmeye çalıştıklarını belirtti. Aynı zamanda balıklarda bulunan proteini üretme çalışmalarının da bulunduğunu biliyoruz.

Bu gibi çalışmalar dünyanın gelişmiş ülkelerinde gerçekleşiyor. İlerleyen senelerde bu çalışmaların bir sonuca varacağını ve bütün yediklerimizin laboratuvar ortamında üretileceğini düşünmek oldukça garip.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0