Google'ın Kurucusu Larry Page'in Dillere Destan Hayatı

88
45
36
12
11
Google'ın kurucusu olan ve teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri haline gelen Larry Page'in muhteşem hayatını aktarıyoruz.
Günümüzde teknoloji denilince genellikle 3 firma akıllara gelir. Bunlar da çoğu zaman Google, Apple ve Samsung olmuştur. Google ilk olarak arama motoru olarak başlamış ve şu anda aklınıza gelebilecek her türlü teknoloji merkezli sektörde adını duyuran, hatta kullanılan bir firma olarak kabul ediliyor. Hatta birçok insan Google = İnternet olarak düşünmeye devam ettiğini hatırlatalım.

Peki, şimdiye kadar Steve Jobs'tan, Elon Musk'tan, Bill Gates'ten bahsettik, sıra ise Google'ın kurucusu Larry Page'e geldi. Oldukça özenilesi bir yaşamı olan Larry Page'in hayatına gelin beraber göz atalım;
 

 Dünyanın Değiştiği Gün: 26 Mart 1973
Şu anda 46 yaşında olan Larry Page, ya da tam adıyla Lawrence Page. Gloria ve Carl Page'in ikinci oğlu olarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Michigan'da dünyaya geldi. Larry'nin belki de en büyük şansı annesi Gloaria Page ve babası Carl Page'in Michigan Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği derslerine giren bir akademisyen olmasıydı. Böylece çok küçük yaşlarda, hatta doğumundan bu yana bilgisayarile haşır neşir olan Larry, bilgisayar, teknoloji ve bilim dergileri ile büyüdü.
 

 Okul ve Sivrilmesi
Montessori olarak bilinen ancak farkının öğrencilere özgürlük ve yaratıcılık konusunda sınır koyulmadığı bir okulda okuyan Larry, aynı zamanda burada koyulan kurallara ve kendi kendine verdiği emirlere uymayı öğrenerek, kararlı ve istediğini alana kadar var gücüyle çalışan bir genç olarak yetişiyor.  Fakat ufak bir detay var. Larry, 12 yaşında iken (yani yıl 1985) Nikola Tesla'nın hayatını anlatan bir kitabı bitirdiğinde böylesine büyük bir insanın borç ve sefalet içinde ölüp gitmesine ağlar. Bu kendisi için de bir dönüm noktasıdır. Çünkü Page bu kitapta Tesla'nın o kadar önemli icatlarına ve bilgisini yayamadığını görür ve önemli olan şeyin bir şeyi icat etmek ya da becermek değil, bu yararlı şeyi tüm dünyaya yayabilmek olduğunu daha küçük yaştan farkeder.Bunun yanı sıra müzikal yanı da bulunan Larry'nin iyi de bir saksafoncu olduğunu belirtmek gerek. Yani küçüklüğü ve gençlik yılları elektronik şeyleri tamir etmek ve öğrenmenin yanı sıra saksafon çalmak ile de geçmiş. Yaşadığı yerdeki ve ailesinin görev yaptığı Michigan Üniversitesi'nde iken geleceğin araçlarına merak salan elemanımız okulun güneş enerjili araç takımına girdi. Ardından doktora için Stanford Üniversitesi'nde Google'ın diğer kurucu ortağı Sergey Brin ile tanışan Larry, 1995 yılında 23 yaşında iken Brin ile beraber ilk hayalleri olan "tüm webi bilgisayara indirebilme" durumundan vazgeçerek bir arama motoru görebilecek ve inbound linkler ile sitelere rütbe verebilecek bir site üzerinde çalışarak Brin ile BackRub'ı kurdular.
 

 Google.com
2 yıl aradan sonra Brin ile Google.com domainini alan ve hedef olarak "dünyanın bilgilerini düzenleme" olarak koyan ikili artık ciddi bir yola çıkmış oldu. Hatta Google'ın önemli bir detaylarından biri olan önemli kişiler ve tarihlerde kullandığı Doodle adı verilen sistemi Burning Man festivali için yapan ikili, bunu festivalin önemi için değil, hem Larry'nin hem Sergey'in bu festivale gidecekleri ve Google ile bu süreçte ilgilenemeyeceklerini takipçilere göstermek amacıyla yaptılar. Bu da doodle sistemini başlatan bir hareket oldu.


 

 Kafa Dengi CEO
Ardından şirkette kurumsallaşmalar başlayınca iş bölümü zamanında insanları yöneten olmak yerine fikir üreten ve merak eden olmayı tercih eden Page'in Google'ın ilk zamanlarda oldukça uçuk bir hayali vardı. Tüm gezegeni çevrimiçi bir haritaya dökmek ve tüm kitapları dijital olarak sunabilmek. (Şimdiki Google Maps, Google Earth ve Play Books)

Kendisi bu hayalleri peşinde giderken şirkete CEO gerekiyordu. Bu sebeple Google'a CEO arayan ikili 2001 yılında Eric Schmidt'i seçtiler. Bunun sebebi ise adamın hem yazılımcı olması, hem yatırım yapacak olması ve en önemlisi Burning Man festivalini çok seven ve katılan biri olması. Yani "Aha kafa dengi birini bulduk" demişler.
 

 Android
Ardından günlük işler ve toplantılardan sıkıldığını farkeden Larry, artık asistan ve sekreter gibi kişilerden kurtularak tüm çalışanların gerektiğinde direkt olarak kendi ile iletişim kurabileceği bir sisteme geçti. Kendini Google için yeni ürünler ve geliştirmelere adayan Larry'nin yanı sıra Sergey'de Android'i Google bünyesine katmak için çalışmalar yaptı, hatta bunu CEO konumundaki Eric'ten sakladı

Sonrasında Android dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi haline geldi ve şu anda birçok markanın tercih ettiği sistem olarak kullanılmaya devam ediyor.
 

 Yıl 2011, Dümende Larry
2011 yılına gelindiğinde şirketin gidişatı iyi olsa da bazı eksiklikler olduğunu sezen Page, tekrar CEO koltuğuna oturdu ve hemen düzenlemeleri hallederek Google+, Google Fiber, Google Glass ve Chromebook'u sundu.

Ardından ana şirket olan Alphabet'in CEO koltuğuna 2015 yılında geçerek vizyonunu genişleten Page Alphabet Inc. şirketine Google, Google X, Google Fiber, Google Ventures, Google Capital, Calico ve Nest Labs firmalarını bağladı. Böylece artık sadece Google değil, bir ürünü Google gibi bir firma olan geniş bir şirket kurmuş oldu. Hayallerinden biri ise Elon Musk ile benzer bir şekilde uzaya döndü.

 

 Özel Hayatı
37.4 Milyar Dolar, yani 37,400,000,000 Dolar gibi bir servet ile dünyanın en zengin 12. adamı olan Larry Page, 2013 yılında vokal kord paralizisi hastalığına yakalanarak sesinin daha ince ve az çıkmasının yanısıra uzun konuşamama gibi bir sıkıntıya girdi. 7 Milyon Dolar değerindeki ancak öyle paralı bireyler gibi şatafat yerine çevreci teknolojilerin konuştuğu Palto Alto'daki eko-malikanesinde yaşan Page bir de 45 Milyon Dolar değerinde ve Sense adına sahip bir yata sahip.Bunların dışında yatırım olarak Tesla'ya yatırım vermiş olan Page, ayrıca Astreoid madenciliği hedefine sahip olan Planetary Resources firmasına ve kişisel çocuk kitabı gibi girişimlere güveniyor.Sonuç olarak Google gibi dallanıp budaklanan bir efsaneye sahip olan Larry Page, yol arkadaşı Sergey Brin ile harikalar yaratmaya devam edecek.

88
45
36
12
11
Emoji İle Tepki Ver
88
45
36
12
11