• Anasayfa
  • Sektörel
  • Lavdan 3 Kat Sıcak Olan Bir Tepkime, 3D Yazıcılarda Nasıl Kullanılır?!

Lavdan 3 Kat Sıcak Olan Bir Tepkime, 3D Yazıcılarda Nasıl Kullanılır?!

0
0
0
0
0
Araştırmacılar, eğlence sektörünün vazgeçilmezi olan havai fişeklerde sıklıkla kullanılan bir maddeyi 3D yazıcılara uyarladılar.
Havai fişekler, genellikle özel günlerde dünyanın her yerinde bolca kullanılan eğlenceli gösteri cisimleridir. Fırlatılmasının ardından gökyüzünde patlayarak dört bir yanına hoş bir görüntü sunan bu cisimlerde genellikle "termit reaksiyonu" olarak bilinen bir tür reaksiyon kullanılır. Havai fişeklerin patlamasındaki ana nedenlerden birisi olan bu özel reaksiyon, saf alüminyum tozu ve demir oksitin karışımıyla birlikte ortaya çıkar. Tepkimenin gerçekleştirilmesiyle birlikte büyük miktarlarda ısı ve enerji ortaya çıkar. Tüm bu ısı ve enerjinin yanı sıra hareketlenmeye başlayan ve oksijenden ayrılarak tek kalan demir parçacıkları, yanarak tepkimeden uzaklaşır. Bu da tepkimenin etrafındaki alanlara sıcak demir parçaları sıçratabilmesi anlamına gelir, yani bu tepkime son derece tehlikeli olabilen ve sonuçları net olarak tahmin edilemeyen bir tepkimedir.Lawrence Livermore National Laboratory'de (LLNL) görevli olan araştırmacıları, bu mükemmel tepkimenin yüksek seviyelerde ısıyı ortaya çıkarmasından dolayı farklı alanlarda kullanılabileceğini düşünmüşler. Tepkimenin demir oksit ve alüminyum gibi oldukça kolay bulunabilen maddelerden oluşması, bu tepkimenin çeşitli alanlarda kullanılabilmesini daha mümkün kılıyor. Bu gibi nedenlerden ötürü tepkimeyi, yeni teknolojinin ürünü olan 3D yazıcılarla kullanmayı düşünen Lawrence Livermore National Laboratory araştırmacıları, bu amaçlarına son derece tahmin edilemez ve kararsız olan tepkimeyi kontrol altına alarak ulaşmayı başarmışlar.
 

Termit reaksiyonunu 3D yazıcılara göre uyarlayan araştırmacılar, bu reaksiyonun çok fazla ısı açığa çıkarmasını metalleri eritmek amacıyla kullanmışlar. Erimiş lavdan 3 kat fazla ısıya sahip olan bu reaksiyon, ilk olarak 1890'lı senelerde Alman kimyager Gans Goldschmidt tarafından saf metal üretmek amacıyla kullanılmıştı.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0