• Anasayfa
  • Sektörel
  • Lenovo'nun CES 2016'da Tanıttığı, Tek Kelimeyle Muhteşem ThinkPad X1 Serisi!

Lenovo'nun CES 2016'da Tanıttığı, Tek Kelimeyle Muhteşem ThinkPad X1 Serisi!

1
0
0
0
0
CES 2016 etkinliğine katılan markalar arasında yer alan Lenovo, ThinkPad X1 serisine bir adet tablet ve 2 adet laptop daha ekledi.
Bu sene düzenlenen CES 2016 etkinliği, her sene olduğu gibi bu sene de birbirinden yenilikçi elektronik cihazlar üreticilerine kendi cihazlarını sergilemek adına önemli bir fırsat sunuyor. Las Vegas, Nevada'da düzenlenen etkinliğin bu sene en çok konuşulacak olan markalarından birisi, ünlü ThinkPad serisine 3 yeni model ekleyen Lenovo oldu. Lenovo'nun tanıttığı bu 3 yeni modelden iki tanesi son derece marifetli laptop (ThinkPad X1 Yoga ve ThinkPad X1 Carbon), diğeri ise ilginç bir tablet (ThinkPad X1 Tablet). Lenovo önceden tablet sektörüne giriş yapmıştı ancak firmanın ThinkPad Tablet 2'yi piyasadan çekmesinin ardından yeni bir tablet/bilgisayar karışımını piyasaya sürmesi beklenmiyordu. Daha fazla uzatmadan, işte Lenovo'nun tanıttığı 3 yeni ThinkPad X1 modeli:
 

 ThinkPad X1 Tablet


Microsoft'un Surface Pro 3/4'ü piyasaya sürmesiyle birlikte bilgisayar/tablet karışımı olan cihazların başarılı olabileceği anlaşıldı. Bu durumundan cesaret bularak yeniden bilgisayar/tablet karışımı bir cihaz üretmek adına kolları sıvayan Lenovo, CES 2016'da ThinkPad X1 Tablet ile karşımıza çıktı. Tablet 2160 x 1440 ekran çözünürlüğüne ve 12 inch ekran boyutuna sahip. Yüksek ekran çözünürlüğünün yanı sıra 6. nesil Intel Core m7 vPro işlemciye de sahip olan hibrit cihaz, 16 GB'ye kadar artırılabilir RAM kapasitesiyle kullanıcılarına ulaşacak. ThinkPad X1 Tablet'in artırılanbilir hafızası, cihazın 1 TB'ye kadar yükseltilebilir SSD'ye sahip olabilmesini sağlıyor. Tüm bu donanıma sahip olmasına rağmen son derece ince olan hibrit cihaz, sadece 0.83 cm kalınlığa sahip.ThinkPad X1 Tablet'in donanımsal özellikleri çok iyi, ancak en iyisinden daha bahsetmedim bile. Lenovo'nun yeni cihazı cihazla birlikte satılan 280 dolar değerindeki bir aparat sayesinde projeksiyona dönüşebiliyor. Lenovo, bu projeksiyonun yanı sıra projeksiyondan yansıtılan görüntülerin ThinkPad X1 Tablet tarafından çekilebilmesini istemiş ve cihaza Intel RealSense 3D kamera desteği de koymayı unutmamış. Sadece 150 dolar ek ücretle sahip olabildiğiniz bu kamera, cihazın 3 boyutlu fotoğraflar çekebilmesini ve bu fotoğraflar üzerinde çalışmalar yapılmasını sağlıyor. Eğer cihaza biraz daha para harcamaya gönüllüyseniz Lenovo'nun sunduğu ve hibrit cihaza 5 saat daha fazla batarya ömrü eklediği modülü de satın alabilirsiniz. Bu modülün fiyatı da 150 dolar.Tabletin Şubat ayında satışına başlanacak ve 900$ üzerinden satışı gerçekleştirilecek.
 

 ThinkPad X1 Carbon


Lenovo tarafından tanıtılan ThinkPad X1 Carbon, son derece iyi özelliklere sahip olan bir iş bilgisayarı olarak tasarlanmış. Sadece 1 kilogram olan laptop (laptop kullanıcılarının bildiği gibi ince de olsa vücut çalışmak için kullanabileceğimiz ağırlıkta laptoplar var, tüm bu cihazların arasında bulunan bir cihazın sadece 1 kilo olması gayet iyi), 1.5 cm kalınlığa ve 14 inch ekran boyutuna sahip. 1920 x 1080 veya 2560 x 1440 ekran çözünürlüğüne sahip iki adet modeli bulunan ThinkPad X1 Carbon'un bu özelliği, kullanıcının ne kadar çok para ödemeyi planladığına göre değişiyor. Ekran çözünürlükleri arasında fark olsa da laptop'ın her iki modeli de 300 nit aydınlık düzeyine sahip.6. nesil Intel Core i7 vPro işlemciye sahip olan laptop, güçlü bir işlemcinin yanı sıra kullanıcılarına 16 GB'ye kadar artırılabilir RAM ve 1 TB'ye kadar artırılabilir SSD hafıza alanı özelliklerini de sunuyor. Laptop'ın ekran kartı modeli olarakta Intel HD Graphics HD520 tercih edilmiş. Diğer laptoplardan farklı olarak 3 adet USB 3.0 girişi bulunan ThinkPad X1 Carbon, Windows 10 Pro işletim sistemini kullanıyor.

Lenovo'nun söylediğine göre 11 saat batarya ömrüne sahip olan ThinkPad X1 Carbon, Şubat ayından itibaren 1300$'a piyasada yer alacak.
 

 ThinkPad X1 Yoga


ThinkPad X1 Carbon ve ThinkPad X1 Tablet'in bir karışımı olan ThinkPad X1 Yoga, her iki cihazdan da bazı özellikleri kopyalamış. 14 inch ekran boyutuna ve 1,920 x 1,080 veya 2,560 x 1,440 ekran çözünürlüğü seçeneklerine sahip olan laptop, Lenovo'nun ünlü Yoga serisinin bir üyesi olmasından da tahmin edebileceğiniz gibi 360 derece geriye döndürülebiliyor ve bu halinde bir tablet olarak kullanılıyor. OLED ekrana sahip olan ThinkPad X1 Yoga, Lenovo'nun iddia ettiği üzere OLED ekrana sahip olan ve tablet-laptop arası geçiş yapabilen ilk cihaz. Cihazın OLED ekranı, cihaza iyi bir görüntü açısı, canlı renkler ve olabildiğince koyu siyah renk seçeneği sunmuş.6. nesil Intel i7 vPro işlemciye sahip olan ThinkPad X1 Yoga, X1 serisinin önceki modellerinde de gördüğümüz gibi 16 GB'ye kadar yükseltilebilen RAM'e ve 1 TB'ye kadar artırılabilen SSD hafıza alanına sahip. X1 serisinin en pahalı ürünü olan ThinkPad X1 Yoga, sol tarafında 3 adet USB 3.0 girişini barındırıyor. Bunun yanı sıra Stylus Pen desteğine de sahip olan ThinkPad X1 Yoga, bu kalemle son derece uyumlu olarak çalışabiliyor (Stylus ayrı olarak satılıyor).

Cihazın Şubat ayında satışına başlanacak ve 1450$ fiyat üzerinden satılacak.

Kaynak: Mashable 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0