• Anasayfa
  • Sektörel
  • LG G5'in Düşük Satış Rakamları Birçok Kişiyi İşinden Etti!

LG G5'in Düşük Satış Rakamları Birçok Kişiyi İşinden Etti!

1
0
0
0
0
LG G5 cihazıyla mobil pazarda beklediği başarıyı yakalayamayan LG Electronics, mobil departmanını yenileme kararı aldı ve birçok LG Mobile çalışanının işine son verildi.
LG'nin bu yıl tanıttığı dünyanın ilk modüler akıllı telefonu LG G5 ne yazık ki şirketin beklediği satış rakamlarını yakalayamadı. LG G5'in diğer cihazlara göre kötü giden satışı sadece cihazın değil modüllerin de ilgi görmemesi ne yazık ki LG için iyi bir sonuç olmadı. Aslında uzun zamandır bir amiral gemisi modelde ilk defa modüler yapının denenmesinin büyük bir risk olduğunu söylüyordu, bu riski göze alan LG daha da kötü bir sonuçla karşılaşmamak için mobil departmanını yenileme kararı aldı.

Şirket LG G4'te genellikle iyi geri dönüşler alsa da LG G2 ve G3 cihazlarındaki başarısını kaybetmişti. LG G2 ile birlikte dönemine göre belki de en başarılı Android akıllı telefonu ortaya koyan LG ne yazık ki aynı başarıyı sürdüremiyordu. LG G5'te aldığı riskle birlikte taleplerin daha da düşmesi şirketi kuşkulandırdı ve LG bu sebeple mobil departmanındaki birçok kişinin işine son vererek ürün tasarımı ve geliştirme üzerine yeni bir ekip kurmaya başladı.


 

 LG G6'nın modüler olmaması şirkete olan güveni azaltabilir!


LG G5 diğer LG G serisi cihazlara göre başarısız kabul edilse de rakip markalarla kıyasladığımızda LG G5 çoğuna göre daha başarılı bir akıllı telefon, bu nedenle de LG G5'i satın alan kitle hiç de azımsanacak gibi değil. Eğer LG gelecek G6 cihazında modüler yapıdan vazgeçerse (yüksek ihtimalle vazgeçeceği düşünülüyor) şu anki LG G5 modüllerini alan kullanıcıların gelecek LG cihazlarında bu modüllerden faydalanamayacak olması ya da şirketin övündüğü bir kararından hızla vazgeçmesi kullanıcıların LG markasına olan güveninin azalmasına neden olabilir.


 

 LG G5 neden beklenen ilgiyi görmedi?


İlk başlarda LG G5'in ızdırılan basın görselleri teknoloji medyasını aktif olarak takip eden birçok kişide cihazın kötü tasarıma sahip olduğu izlenimini uyandırdı. Cihazı elinize alıp baktığınızda "Tasarımı o kadar da kötü değilmiş" diyebilseniz de çoğunluk ne yazık ki bu algıyı kıramadı. Ayrıca cihazla ilgili ortaya atılan plastik olduğu dedikoduları da LG G5'e duyulan sempatiyi iyice azalttı. (Tabii cihaz metal kasaya sahipti ancak arkasındaki kaplama bu iddiaları gündeme getirdi)

Ancak bir şekilde bu önyargılardan sıyrılıp LG G5 satın almaya karar veren kişileri durduran ise LG G5'in arkadaşları olarak tanımlanan modüller oldu. Modüllerin işlevlerine göre beklenenden daha pahalıya gelmesi, Türkiye ve birçok ülkede modüllerin temin edilmesinde sıkıntılar yaşanması, LG 360 VR cihazının takıldığında dışarıdan çok fazla ışık alması ve zor netlenmesi gibi problemler tüketicilerin LG G5'ten vazgeçmesine neden oldu.

Aslında genel olarak baktığımızda bazı eksileri olsa da LG G5 kaliteli ve başarılı bir akıllı telefon, sadece G5 ile ilgili ortaya çıkan olumsuz dedikodular ve G5'in modüllerinin tüketiciye sunulmasında belki de yanlış izlenen politika cihazın kötü gidişatına neden oluyor. Umarız LG mobil departmanını yenileyerek bazı rakipleri gibi kötü sona yaklaşmaz ama elbette birçok kişinin işine son verilmesi üzücü bir durum.

Kaynak: Android Authority
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0