Londra’da Gölge Yapmayan Gökdelenler İnşa Edilecek

0
0
0
0
0
​Londra, kısa bir zaman dilimi içerisinde yaklaşık 230 adet gökdelene sahip olacak. Bu sayıdaki gökdelenlerin bulunduğu bir yerde doğal olarak çok fazla gölgelik alan olacağı için güneşli havaların da bir anlamı kalmayacak.
Londra, kısa bir zaman dilimi içerisinde yaklaşık 230 adet gökdelene sahip olacak. Bu sayıdaki gökdelenlerin bulunduğu bir yerde doğal olarak çok fazla gölgelik alan olacağı için güneşli havaların da bir anlamı kalmayacak. (yıl içerisinde havaların bulutlu olduğu gün sayısı zaten çok fazla olan Londra’da bir de güneşli günlerde gökdelenlerden dolayı gölge olursa, burada yaşayan insanlar iyice psikopata bağlayabilirler) Bu yüzden gökdelenlerin birbiri ardına sıralanarak gölgelerin ortadan kaldırılması planlanıyor.

Londra’daki mimarların planı ise şu şekilde: Gökdelenlerin camlarını kavisli olacak şekilde yaparak, güneş ışığının gelmesiyle birlikte gölge olan kısımlara yansıma yapılması amaçlanıyor. Bu sayede burada yaşayan insanların güneş ışığından mahrum kalması engellenmiş olacak.Mimarların Rhinoceros programı sayesinde gölgelik alanın %60 oranında düşürülmesini amaçlamaları ise ilk kez yapılan bir olay değil. Daha önce Norveç’teki dağların güneş ışığını engellediği gerekçesiyle güneş ışığının şehir merkezine gelmesini amaçlayan benzer tasarımlar uygulanmıştı.

Kaynak: The Verge / Independent
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0