• Anasayfa
  • Sektörel
  • Mac Satışlarının Düşmesindeki En Önemli Etken, Uzun Kullanım Ömrü

Mac Satışlarının Düşmesindeki En Önemli Etken, Uzun Kullanım Ömrü

1
1
0
0
0
Apple Mac bilgisayarlarının ömrünün 10 yıllık olduğuna dair reklam yapmaz; ayrıca eleştirmenler ya da yazarlar da 10 yıllık cihazlarının nasıl hala çalıştığına ya da performanslarının nasıl olduğuna dair yazılar yazmazlar, genelde odak son çıkan üründedir.
Diğer taraftan normal kullanıcılar aldıkları bilgisayar çalışmayı bırakana ya da artık işlerini görmez hale gelene kadar bu cihazları kullanırlar ve yıllar sonra değiştirmeye ihtiyaç duyarlar. Buna bağlı olarak çevrenizden nadiren “Mac”imi değiştirdim cümlesini duyarsınız.

Apple ürünleri konusunda kalemine güvendiğim yazarlardan olan Christopher Phin’in dün kaleme aldığı “Saying goodbye to a beloved 2008 MacBook Pro (Sevgili 2008 MacBook Pro’ya güle güle demek)” adlı makalesinde de benzer bir durumla karşılaşıyoruz.
Hala çalışır durumda da olsa artık adeta bir antika değeri taşıyan “Mac”ler ile ilgili vakti geldiğinde sorulan soru ise genellikle artık bir Windows PC almayı düşünmek değil; onun yerine hangi Mac modelini alacağına karar vermek ya da hard diski SSD ile değiştirip devam edebilecek miyim ya da biraz daha RAM ekleyerek bu cihazı bir süre daha kullanabilecek miyim oluyor.

Bu duruma rağmen Mac bilgisayarların kullanım süresi çok fazla tartışma konusu olmaz; ancak gerek altında yatan mühendislik, gerekse yazılım konusundaki başarısı, Maclerin uzun süre dayanmasını sağlar.
 

 OS X

Çoğu zaman incelemelerimizi yazarken ya da güncelleme haberlerini duyururken her noktadan sonra gelen yeni sayının ne gibi değişiklikler yarattığını anlatırız. (10.10.1’den 10.10.2’ye geçiş gibi); ancak günlük kullanıcılar bu güncellemeleri çok da önemsemez ve özellikle de işletim sistemi düzgün çalıştığı sürece sorun etmez. (aranızda güncelleme takip etmeyenler bile var biliyoruz)

Her ne kadar Mac fanları her güncellemeyi takip edip işletim sisteminin sürekli en son sürümünü kullanmaya özen gösteriyor da olsa dört yıllık OS X Lion, hatta 2007’den kalma OS X Leopard’ın bile bugün çok sayıda kullanıcısı bulunuyor. (evet bir grup insan inatla Mac’ini güncellemeyi reddediyor)
Güncellemeyi reddeden bu kullanıcılar her ne kadar bilgisayarlarından iyi performans alıyor olsa da kaçırdıkları nokta şu ki; her gelen güncelleme aslında işletim sisteminin daha optimize çalışmasına da imkan veriyor ve ufak tefek hataların ya da büyük açıkların giderilmesi ile daha uzun kullanım süresi ya da çeşitli uygulamalardan daha yüksek performans sunuyor.
 

 Donanım


Apple elbette cihazlarının 10 yıl boyunca dayanacağına dair bir garanti vermez; ancak cihazlarının bileşenlerini yaklaşık olarak bu süreç boyunca dayanabilecek biçimde seçer ve bir araya getirir. (adamların hakkını da vermek lazım, bilgisayarları gerçekten iyi)

Şirket her ne kadar 2000 yılından beri uzun süre kullanım ömrü sunma konusunda çalışmalar yürütüyor olsa da asıl büyük adım 2008 yılında tamamen metal gövdeye geçerek atıldı ve Macler daha uzun süre dayanacak şekilde yapılmaya başlandı.

Metal gövdenin yanı sıra Apple’ın Mac konusundaki bir başka başarısı da 2008’de karşılaştığımız tamamı metal gövdeli ilk MacBook’tan 2015 12 inç (benim şu videoda inceleyip çokça salladığım) MacBook’a kadar sürekli daha az bileşen kullanıyor olması. Az sayıdaki hareketli bileşen ve daha az parça, hata oranını da azaltıyor ve enerji verimliliğini artırıyor.
Elbette bu durum her Mac’in kusursuz birer platform olduğunu göstermez; son teknoloji grafik kartları, geleneksel yüksek kapasiteli hard diskler ve hala geliştirilmekte olan Retina ekran teknolojisi kimi zaman hatalara neden olabiliyor. Oluşan üretim hataları ya da beklenmeyen performans düşüklüklerinde ise Apple, tamir ya da ürün değişimi garantisi sunarak Mac’inizin ilk günkü gibi hatta kimi koşullarda daha iyi çalışmasını sağlıyor.
 

 Yeniden Değerlendirme


Apple kullanıcıları konusunda dikkat çeken bir başka unsur ise eski “Mac”lerine olan bağlılıkları. Bilgisayarlarını 2000’lerin başında bile almış olsalar cihazlarını iTunes ile bir medya oynatıcı ya da yatak odanızda film izlemek için kullanabileceğiniz bir sinema ekranına çevirebilirsiniz. Hatta genç bir öğrenci için bir çeşit başlangıç bilgisayarı olarak bile kullanılabilir ki bu özellikleri barındıramayan kimi Windows PC’ler bile piyasada tutunabiliyor.
Bu gibi kullanım alanları sunan Mac bilgisayarlar kullanıcıları tarafından yeni bir Mac’e mali kaynak sağlama amacı dışında, yüksek ikinci el fiyatına rağmen satılmıyor.Şunu söylemekte de fayda var ki Mac bilgisayarlar çoğu zaman Windows PC’lerden daha pahalı oluyor; ancak iyi bir Mac alırsanız (2015 12 inç MacBook gibi değil, gerçek bir MacBook’tan söz ediyorum) paranızın karşılığını da alacağınız ve uzun süre ilk günkü performansını koruyan bir bilgisayara sahip olacağınızı söyleyebiliriz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0