Markalar Sayesinde Patlama Gösteren 7 Meslek Dalı

0
0
0
0
0
Bu hafta sizlere güzel bir liste ile markaların insanlar üzerindeki etkilerini gösteriyoruz.
Günümüzde gelişen teknoloji ve tabiki internet sayesinde binlerce iş kolu da ortaya çıktı. Ancak bazı yerli ve yabancı siteler var ki birçok insana farkında olmadan ekstra bir meslek sağlamakta. Özellikle ülkemize baktığımızda birçok markanın sayesinde ortaya çıkan yeni istihdam konusunda YouTube, Gittigidiyor, Instagram gibi markaların büyük etkisi var.

Şimdi ise bu bahsettiğim ve birkaç markanın daha ülkemizde ne gibi iş kollarını ortaya çıkardığını, ya da normalde hiç akıldan geçmeyen meslekleri farkettirmeden ülkemiz insanlarına ikinci bir meslek gibi bahşettiğine beraber bakalım;
 

 Gittigidiyor (Spotçu)
Bildiğiniz gibi Gittigidiyor ülkemizin en büyük alışveriş sitelerinden biri. Özellikle ikinci el alım-satımı konusunda önemli bir yere sahip olan Gittigidiyor, bu büyümesinin ardından E-Bay tarafından da satın alınmıştı. E haliyle internet üzerinden artık kullanmayacağınız eşyaları satabildiğiniz için istemsizce spotçuluk da yapıyoruz. Hatta tahminimce yeni nesil gençlerimiz arasında sokaklarda dolaşan eskicileri, ya da hemen hemen her mahallede bulunan spotçuları bilmiyor bile olabilirler. (Üniversiteye geldiklerinde kafelerden çok spotçulara gittiklerinde göreceğim ben onları)
 

 Google (Çaycı)
Şimdi bu maddeyi gördüğünüzde bir "Ne alaka yav?" durumu olabilir. Ancak özellikle ülkemizde yaygın bir düşünce olarak bildiğiniz gibi "Google'da çalışacaksam çaycı bile olurum arkadaş" düşüncesine istinaden bulunuyor. Yani, şimdi bir düşünün; Google'dan size teklif geldi ve ofiste çaycı olmanız isteniyor. Maaşı büyük ihtimalle şu anki işinizden iyi olması, Amerika'da yaşayacak olmanız falan.. Evet, bence de teklif gelse çaycı olarak bile çalışılır yani :)
 

 IKEA (Mobilyacı)
Artık herkesin diline dolanan sloganı "IKEA Evinizin Herşeyi" (okurken de tıpkı reklamlardaki gibi melodisiyle okudunuz eminim) ile ülkemizin en büyük online mobilya mağazası diyebileceğimiz IKEA, ülkemizde herkesi mobilyacı yaptı. Normalde bir mobilyacıya gidip satın aldığımız ürünlerden bir nevi işçilik parası almadığı için daha uygun fiyata bulabileceğimiz ürünlerin montajı da genellikle bize kaldığı için ülkemizdeki ilk kullanımm kılavuzunu okuma alışkanlığını getiren firma olduğunu da belirtelim. 1 nolu vidayı 6 nolu parçanın sol üst köşenise takmak, 3. parçayı 4. parçaya eklemek (genellikle ters takmamız gerekir ama bunu sonlara doğru farkederiz) gibi özellikler ile mobilyacı abilerimizin ablalarımızın işini de yapar olduk elbette.
 

 Instagram (Fotomodel)
Aslında Instagram için sadece fotomodel demek de yanlış, aynı zamanda bu sosyal medya projesi sağolsun birçok profilin sonunda "Photography" yazını da getirdi. Özellikle kadın çevresi de "Fotomodel" ünvanını profillerine ekledi. Hatta ufak bir araştırma yaparsanız takipçi sayısında K, yani bin ibaresi olan güzel Türk kızları fotomodel, bu kızların fotoğraflarını bol bol paylaşan erkeklerin çoğunda da "Photography" yazısı %90 ihtimalle çıkacaktır. Tabii fotomodellik konusunda herkesin en az bir selfie'si olduğuna göre "Hepimiz fotomodeliz" diyebilecek duruma geldik.
 

 Sahibinden.com (Galerici)
İşte bu tam doğru tahmin diyebiliriz. Evet, aslında Sahibinden'de sadece otomobil değil, envai çeşit, her türlü ürün satılır. Hatta emlakçılık mesleği de buradan yürüdüğü doğrudur. Fakat Sahibinden Türkiye'nin gözünde ikinci el alım-satım sitesi değil, online galeridir. Buna itiraz eden çıkmayacaktır elbet. (Adamların rakipleri bile raklamlarda bu yönüne atıfta bulunuyorsa tartışmaya gerek kalmıyor) Bundan birkaç sene önce ortalıkta bu yokken genellikle galeri galeri gezen, hatta Bursa'ya falan giden babalarımız şimdi Sahibinden.com üzerinden araç alım satımı yapabiliyor. Hatta büyük ihtimalle galerici olan abilerimiz kendi galerisinden satışların çoğunu sahibinden.com'dan satıyordur eminim.
 

 Seo Hocası (Seocu)
Günümüzde web siteleri için en önemli detay olan SEO dediğimiz olay, artık iyice popülerleşmeye başladı. Her sektöre ait binlerce sitenin bulunmasıyla artan aranma hacmi çekişmesi noktasında devreye giren Seo Hocası, ülkemize Seo hizmetini tanıtan, anlatan ve öğreten bir yer oldu elbette. Gerek web sitesi üzerinden gerekse kitapları ile internet konusunda aktif olarak kişiler bir SEO hizmeti verecek kadar bilgilenmiş oldu. Hatta Seo Hocası'ndan SEO öğrenip şu anda SEO hizmeti veren kişiler de çoğunlukta yani.
 

 YouTube (Şarkıcı)
Evet, şu anda "Ne şarkıcısı, YouTuber terimi geldi be Aydoğan efendi!" diyecekleriniz de vardır. Ama bu son birkaç yılda artan bir detay. Yani aslında sesi güzel olan, hatta sesini güzel sanan herkesin şarkılar paylaştığı YouTube, aynı zamanda takip etme konusunda her ne kadar albümler, Spotify gibi hizmetler olsa da bir video içerik sitesi olmak yerine müzik sitesi konumunda hala. Bu sebeple de şarkıcı yaptı demek daha doğru. En azından bizleri ve bizden önceki nesli diyelim. Çünkü yeni nesilin asıl mesleği YouTube sayesinde YouTuber dediğimiz bir meslek oldu. o oyun senin bu vlog benim tonla video ve kanal var. Hatta bu yaş o kadar düştü ki konuşmayı söken bebek bile kanal açacak neredeyse.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0