Merdivenden Çıkabilen Tekerlekli Sandalye Üretildi!

2
1
1
0
0
Merdivenden Çıkabilen Tekerlekli Sandalye Üretildi!
Zürihli öğrencilerin projesinde görev aldığı "Scalevo" adlı tekerlekli sandalye, sahip olduğu sistemini kullanarak merdivenlerden rahatça inebiliyor ve çıkabiliyor.
Teknolojinin gelişimiyle birlikte günlük hayatımızda kullandığımız araçlar ve cihazlar, bizim için çok daha yararlı hale geliyorlar ve sahip oldukları özelliklerinden dolayı daha fazla işlevi yerine getirebilecek kapasiteye ulaşıyorlar. Bu cihazların kullanıldığı alanlardan birisi olan ve bizden daha şanssız insanların hayatlarını az da olsa kolaylaştıran engelli insanların kullandığı araçlar, teknolojinin gelişimiyle orantılı olarak geliştiler. Gelişen bu cihazlara son eklenen özelliklerden birisi, İsviçre'de bulunan bir grup öğrenci tarafından üretildi.

Bu üretilen yeni nesil tekerlekli sandalyenin ismi "Scalevo". Scalevo, sahip olduğu paletli tekerlek sistemiyle birlikte, tekerlekli sandalye kullanıcılarının kullanmaktan mahrum olduğu merdivenleri kullanmasını mümkün kılıyor. Bu paletler, sadece sandalye kullanıcılarının dilediği zaman sandalyede bulundukları bölmeden çıkıyorlar ve çalışmaya başlıyorlar. Paletlerin kullanılmadığı zamanlarda arka tarafta bulunan bölmelere girmeleri, ağırlıklarından dolayı 2 tekerleği bulunan tekerlekli sandalyenin dengede kalmasına yardımcı oluyor.
 

Palet sistemi ağırlığı dengelemek adına tekerlekli sandalye kullanıcısının ters yönüne doğru çalışıyor. Arka tarafını dönen ve merdivene açılan paleti dayayan engelli kişi, tekerlekli sandalyenin tekerleklerinin dönmesiyle birlikte merdivenden tırmanmaya başlıyor. Palet sisteminde bulunan yakın aralıklı kancalar, paletin merdivenleri tutunmasını sağlıyor. 

Elektrik ile çalışan tekerlekli sandalyenin sahip olduğu güçlü motor, paletlerin 34 derecelik engelleri çıkabilmesini sağlıyor. 34 derece, engelli insanların çoğu merdiveni çıkabilmesi demek.

Kaynak: VentureBeat 
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0