Microsoft'u 55 Ülkede Gençlerin Bilgisayar Eğitimine Maddi Destek Sağlamaya Zorlayan 5 Çarpıcı Neden!

0
0
0
0
0
Teknoloji devi Microsoft, dünya çapında 55 ülkede gençlerin bilgisayar eğitimine fon sağlayacağını duyurdu. Peki ama Microsoft'u harekete geçiren ne oldu? Gelin, ilginç verilere birlikte göz atalım...
Teknoloji devi Microsoft yine büyük ölçekli bir yardım kampanyansı ile gündemde. Zaman zaman hayırseverlik organizasyonlarına katılan ve öncülük eden şirketin yeni hedefi dünyanın birçok bölgesinde gençlerin bilgisayar bilimleri alanındaki eğitimlerine destek olmak. Bu amaçla 75 milyon dolarlık fon ayıran şirket, ülkelerdeki yerel ortaklar ile iş birliğine girerek sektöre kalifiye eleman yetiştirecek.

 Microsoft Ne Kadar Fon Sağlayacak?

3 yıl içerisinde sağlayacağı maddi desteği dünya çapında 55 ülkeye yayacak olan Microsoft, 100’ün üzerinde kar amacı gütmeyen partner ile birlikte çeşitli projeler geliştirecek. Eğitimlerde kodlama, güvenlik, sistem gibi birçok alana odaklanılacak. Şirketi böyle bir kampanya için harekete geçiren ise, bilgisayar bilimleri alanındaki eğitimin yetersizliği olmuş. Kendi blogundan çarpıcı veriler paylaşan Microsoft, genellikle ABD verilerine paylaşmış. Sanırım “bizim ülkemizde böyleyse az gelirli ülkelerde kim bilir durum nasıldır?” diye düşündürler ve harekete geçtiler. İşte Microsoft’u harekete geçiren o veriler….

 Öğrencilerinin Programlamadan Haberi Yok!

Microsoft'un paylaştığı verilere göre, 15-16 yaş arası gençlerin yüzde 72'si okulda ya da okul dışında bilgisayar programlamaya dair hiçbir eğitim almıyor. 

 Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Sunan Okullar Yetersiz!

Birleşik Devletler'de okuyan lise öğrencilerinin çoğu "bilgisayar bilimleri" dersi gibi bir seçeneğe sahip değil. Bilgisayar bilimleri dersini öğrencilerine sunan okullar, toplam liseler içinde yüzde 25'in altında.

 Lisans Düzeyinde Bilgisayar Eğitimi Çok Düşük!

Yüksekokul ya da üniversiye mezunları arasında bilgisayar bilimlerinde 4 yıl okuyan ve sadece bu alanda iyi eğitim alan oranı çok düşük. Mezunların sadece yüzde 2.5'i 4 yıllık bir programdan mezun.

 Bilgisayar Alanında Kadınlar Azınlıkta!

Bilgisayar bilimleri alanından mezun olan her 5 üniversite öğrencisinden sadece 1'i kadın.

 Gençlere ve Özellikle Kadınlara Yeterince Seçenek ve Fırsat Sunulmuyor!

Bilgisayar biliminlerindeki istatistiklerin nedeni ilgisizlik değil öğrencilere ve özellikle kadınları yeterince seçenek ve fırsatı sunulmaması. 

Microsoft'un Youthspark projesiyle ilgili bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0