Microsoft, Xiaomi ve Huawei Gibi Devlerin Gözü BlackBerry'de

0
0
0
0
0
Android ve iOS cihazlarının kıyasıya bir yarış içine girdiği dönemde, gün geçtikçe kan kaybeden BlackBerry, sahip olduğu sistemlerle piyasanın devlerinin merceğinde.

Bilindiği gibi BlackBerry son yıllarda pek iyi durumda değil. Birkaç sene önce piyasada kafa kafaya olduğu çoğu şirketin oldukça gerisinde kalan BlackBerry, dokunmatik ekranların devrinde bir türlü normal klavyeli telefon sevdasından vaz geçmeyerek de pek çok kullanıcısını kaybetmişti.

IBM, Samsung gibi firmalarla ortak tablet ve benzeri ürünler yaparak biraz kendine gelen BlackBerry, Secusmart adlı şirketi bünyesine katmış, ardından da Blackberry Passport modeli ile az da olsa belini doğrultmuştu. Bahsettiğimiz Secusmart şirketi ile güvenlik alanında önemli adımlar atan BlackBerry, yazılıma olan ağırlığını da son zamanlarda arttırmış durumda.

Hal böyle olunca da şirket, piyasanın devlerinin ilgisini çekmiş. 

   

DigiTimes'ın raporlarına göre Microsoft, Xiaomi hatta Huawei ve Lenovo'da dahil olmak üzere pek çok şirket, Kanadalı şirketi devralmakla ilgileniyor. Hatta bu şirketler arasında Microsoft yarışı önde götüren isim olarak lanse edilmekte. Öyle ki, yazılım devi şirket, yatırım firmalarından olası bir satın alma durumunda değerlerin hesaplanması talebinde dahi bulunmuş.

Gelen raporlara göre Microsoft'un bu hamlesindeki amaç, BlackBerry'nin sahip olduğu yazılım ve güvenlik sistemlerini, kendi sistemleri içine entegre etmek. Xiaomi, Huawei ve Lenovo gibi Çinli şirketlerin amacı ise, BlackBerry sayesinde Amerika ve Avrupa pazarında varlıklarını güçlerdirerek, büyük söz sahiplerinden olmak.

BlackBerry cephesinin ismi geçen şirketler hakkında görüşleri, ya da çıkan söylentilere karşı tutumları henüz bilinmiyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0