Microsoft BUILD Etkinliğinde Duyurulması Beklenen 5 Yenilik!

2
0
0
0
0
Microsoft'un geliştirici etkinliği BUILD bugün başladı. 30 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyonda bizi neler bekliyor birlikte göz atalım...
Microsoft’un her yıl düzenlediği geliştirici etkinliği BUILD 2016 bugün başladı. 30 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleşecek etkinlikte duyurulabilecek yenilikleri bir araya getirdik. Bakalım Microsoft ne gibi sürprizlerle karşımıza çıkacak? İşte olası 5 yenilik…

 Windows 10 Geliştirmeleri

Tabii ki etkinliğin odak noktalarından biri şirketin yeni işletim sistemi Windows 10 olacak. Windows 8’den sonra başarılı bir hamle olan Windows 10’da güvenlik ve performans artışı sağlayan güncellemelerin sunulacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Arayüzde kısmen değişikliklerle karşılaşabiliriz ancak bu noktada köklü bir değişim yaşanması beklenmiyor. Daha önce ortaya atılan iddialar, “İnteraktif Canlı Kutucuklar” (Interactive Live Tiles) özelliğinin Windows 10’a gelebileceği yönündeydi. Bu özellik gerçekleşirse, Windows 10’un canlı kutuları üzerinden daha fazla etkileşime girilebilecek. Örneğin, gelen bir bildirime kutu içerisinden yanıt verilebilecek.

Windows 10 ile ilgili bir diğer beklenti ise Cortana geliştirmeleri. Sesli kişisel asistanın daha yetenekli bir sürümünü BUILD etkinliğinde görebiliriz.

 2) Windows Phone

Lumia 950 ve 950 XL modellerini geçtiğimiz yıl duyuran Microsoft, yeni cihazlarla birlikte Windows Phone satışlarını artırsa da hala istenilen noktaya ulaşabilmiş değil. BUILD etkinliğinde yeni cihazlar beklenmese de, geliştiriciler için Windows Phone platformunu çekici hale getirebilecek yeniliklerin sunulması beklentiler dahilinde. Aslında BUILD etkinliği bir anlamda Microsoft’un mobil pazardaki stratejisini görme açısından önemli bir etkinlik olacak. iOS ve Android'e yönelik çapraz platform desteğinin artırılması ve yeni uygulamaların sunulması ihtimaller arasında.

 3) Xbox Uygulamaları

Yıllardan beri gündemde olan Xbox uygulamaları bu yılki BUILD etkinliğinde hayat bulabiliriz. Microsoft’un çapraz platform stratejisinin bir parçası olarak, Windows 10 PC ve Xbox One platformlarının her ikisinde de çalışacak uygulama ve oyunların geliştirilmesinin önü bu etkinlikte açılabilir. İddialar bu yılın yaz aylarında Windows 10 uygulamalarının Xbox One’da karşımıza çıkabileceği yönünde.

 4) Hololens

Etkinliğin en dikkat çekici yeniliklerinden biri olan Hololens, geçtiğimiz yılki şovuyla hepimizi büyülemişti. Bu yıl daha kapsamlı bir demonun sahnede olması beklentiler arasında. Cihazın geliştirici kiti bu hafta geliştiricilere gönderildi. Bu gelişmeyle birlikte Microsoft’un BUILD fırsatını kaçırmayarak gerçek Hololens oyunlarının ve uygulamalarının örneklerini gösterebileceği söyleniyor.

 5) Office

Microsoft’un Office tarafında sergileyeceği yeniliklerin temelini, şirketin geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği satın alma operasyonları oluşturabilir. Hatırlanacağı gibi Microsoft, Sunrise, Wunderlist, Swiftkey ve Ray Ozzie’s Talko uygulamalarını satın almıştı. Hepsinin olmasa bile bu uygulamaların bir kısmının Office içerisine yerleştirilmesi mümkün. Örneğin, Sunrise’ın Outlook mobil sürümünün takvim arayüzü olarak kullanılacağı yönünde Microsoft’un vermiş olduğu bir söz vardı. Aynı şekilde, Swift ve diğer uygulamaların da Office uygulamalarına entegre edilmesi beklenebilir.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0