Microsoft'tan Uber'a Dev Yatırım

0
0
0
0
0
Bilişim ve yazılım devi Microsoft, ulaşım servisi olan Uber'a 50 milyar dolar değer üzerinden yatırım yapıyor.
Bloomberg ve The Wall Street Journal'in haberlerine göre Amerikan ulaşım ağı servisi olan Uber, 50 milyar dolar değer üzerinden yapılan, oldukça karlı yeni bir yatırım anlaşmasını daha tamamladı. Anlaşmanın altında imzası bulunan dev firma ise Microsoft.

Önceden birçok firma ile anlaşma masasına oturan Uber, geçtiğimiz aylarda da ülkemizde, İstanbul'da gerçekleşen dondurma dağıtımı ile adını duyurmuştu ve bundan sonra firmanın İstanbul'da da dağıtıma başlayacağı açıklanmıştı.Anlaşma ile kasasına 1 milyar dolar daha eklenen Uber'ın yeni kaynak miktarı 5 milyar dolara ulaştı. Firmanın bu derece büyük ve sıcak paraya olan sevgisi, aslında büyüme amacından kaynaklanıyor. 50'yi aşkın ülkede, 300'den fazla şehirde faaliyet gösteren Uber, ulaşım sisteminin temelini oluşturan araç filosunu genişletmeye yönelik yatırımlar yapıyor.

Google da yatırım alt birimi olan Google Ventures aracılığı ile Uber'a destek olmuştu. İki firmanın da geliştirmeye çalıştıkları paket teslimatı teknolojileri ve sürücüsüz araç teknolojisi, ikisinin de karlı çıkacakları bir anlaşma olduğunu gösteriyor. Ayrıca Uber, kısa süre önce Google Haritalar birimi şefini kendi bünyesine katmıştı. Buna ek olarak Google Haritalar'ın Uber'ı öneren tek harita servisi olması da iki dev arasındaki anlaşmanın gayet iyi olduğunu gösteriyor.

Hem Microsoft hem de Google ile anlaşması bulunan Uber'ın, Microsoft ile Google arasındaki olası bir rekabette güç kazanabileceği belirtiliyor.

Kaynak: WSJ
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0