• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​Microsoft Türkiye'den İnternet Kafelere Yönelik Büyük Skandal!

​Microsoft Türkiye'den İnternet Kafelere Yönelik Büyük Skandal!

2
1
0
0
0
Windows 10'u ücretsiz sunması ile pek çok kişi tarafından takdir kazanan Microsoft, meğer internet kafelere kan ağlatıyormuş.
Bir dönemler hepimizin oyun kültürüne adım atmasını sağlayan, GTA'dan tutun da CS'lere, Midtown Madness'lara, Red Alert'lara vs onlarca oyuna merhaba dememize aracı olan internet kafeler, neredeyse her eve giren masaüstü bilgisayarların sayısının artmasından sonra bir çöküş yaşadı.

Şimdi ise bu internet kafelerin zamanında Microsoft tarafından da zor oldukça zor durumda bırakıldığı ve ciddi bir haksızlığa uğradığı ortaya çıktı. Sabah'ın yer verdiği habere göre Microsoft, Türkiye'deki binlerce internet kafeye baskı yaparak ciddi bir meblağda gelir sağlamış (milyon dolarlardan bahsedilmekte).Pek çok efnafın şikayetleri üzerine harekete geçen ve detaylı bir araştırma başlatan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2009-2011 yılları arasında İnternet Kafeciler Esnaf Odası'nın eski yönetiminin Microsoft ile birlikte kafeler üzerinden nasıl haksız kazanç elde ettikleri gözler önüne serilmekte. 

Resmen dolandırıcılık olan bu olaya göre Microsoft, internet kafelere 82 bin adet için 8 milyon dolarlık satış yapıyor. Her bir programdan 100 dolar kazanan Microsoft, programların kurulum işlerini ise İnternet Kafeciler Esnaf Odası'nın yönetiminin kurduğu şirkete aktarıyor. Bu şirket de kurulum başına 5 dolar alıyor. İşin ''yuh'' dedirten kısmı ise kafelere ''özel'' denilerek pazarlanan bütün lisanslı programların geçersiz gösterildiği ve Microsoft'un süresiz kullanım hakkı bulunan yazılımları bile gelir elde etmek için değiştirilmesi. Başta İstanbul ve Ankara'daki internet kafelerde baş gösteren olayı eşeledikçe altından daha da kirli şeyler çıkmakta. Öyle ki korsan yazılım kullanıyor muamelesi gören esnafın gözünü korkutmak ve ödeme yapması sağlamak için Microsoft, polislere ihbarlarda bulunarak baskın yapılmasını bile sağlamış.

İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası yeni Başkanı Metin Baltaoğlu da Microsoft'un hem esnafın süresiz kullanım hakkı olan yazılımlarını iptal ettiğini, hem de dünya geneline göre zaten pahalı olan yazılımın zorla satıldığını doğrulamakta.

Yani sonuç olarak 2009-2011 yılları arasında İnterner Kafeciler Esnaf Odası ile işbirliği yapan Microsoft, internet kafe sahiplerini bir güzel dolandırarak milyonlarca dolar kazanç elde etmiş. Süresiz kullanım hakkı sunduğu yazılımları iptal ederek esnafı yeni yazılım alma zorunluluğu ile karşı karşıya bırakan Microsoft, işin içine polisi sokup esnafın gözünü korkutma yoluna bile gitmiş. Dolandırıcılık işleminin bir diğer yüzü olan İnternet Kafeciler Odası'nın eski başkanı Ali Yakup Turanoğlu ise kurduğu şirket ile esnafa yeni yazılımları 5 dolar karşılığında yükleyerek haksız kazanç elde etmiş.Bakalım gün yüzüne çıkan bu skandal olay sonrası Microsoft'un da dahil olduğu süreç nasıl devam edecek?
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0