Microsoft'un Hakettiği İlgiyi Görmemiş 8 Projesi

0
0
0
0
0
Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Microsoft, şu an milyonlar satan birçok ürünü çok önceden duyurmasına rağmen istediğini elde edememişti. İşte gelişmiş olmasına rağmen döneminde hakettiği ilgiyi görememiş 8 proje.
Ürettiği yazılımlar, programlar ve mobil cihazlarla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft, ürünlerinin bulunduğu tüm sektörlerde söz sahibi. Kuruluşu 1975 senesine dayanan ve dünyanın ilk teknoloji şirketlerinin arasında sayabileceğimiz Microsoft, kurucusu olan Bill Gates'in önderliğinde varlığını 40 senedir sürdürüyor ve gittikçe büyümeye devam ediyor. Microsoft'un bugüne kadar piyasaya sürmüş olduğu birçok ürünü ve yazılımı bulunuyor. Bunların yanı sıra hakettiği ilgiyi bulamamış ancak ilerleyen senelerde başka bir markanın aynısını üretmesiyle milyonlar kazandığı projeleri de mevcut. Bu listemizde Microsoft yaptığında tutulmayan ancak ilerleyen senelerde aynısını üreten farklı firmalara milyonlar kazandıran teknolojileri sıraladık.
 

 MSN TV1996 senesinde kullanıma sunulan MSN TV, özelleştirilmiş sistemi sayesinde internete bağlanabiliyor ve bazı MSN özelliklerini televizyonunuzdan kullanabilmenizi sağlıyordu. O senelerde tutulmayan bu teknoloji, şu an LG ve Samsung gibi markalara milyon dolarlar kazandırıyor.
 

 Timex DataLink Akıllı SaatÜretimi 1994 senesinde gerçekleştirilen bu akıllı saat, o dönemlerde NASA astronotları tarafından kullanılıyordu. Hiç reklamı yapılmamış olan bu saat, şu an Apple Watch gibi saatlerin bulunduğu akıllı saat sektörünün ilk üyelerinden biri
si.

 Microsoft Mail1991 yılında kullanıma sunulan Microsoft Mail yerini şu an kullanılan Outlook'a bırakmış durumda ancak Google'ın üretmiş olduğu Gmail, Outlook'un sahip olduğu 400 milyon kullanıcısı sayısından 50 milyon daha fazla kullanıcıya sahip. Microsoft Mail ilk üretildiği tarihlerde tutulsaydı Gmail'in üretimi bile gerçekleşmeyebilirdi.
 

 Tablet 2002 yılında üretilmesiyle birlikte gelişmiş tabletlerin ilk örneklerinden olan bu tablet, şu an iPad gibi ürünlerin bulunduğu sektörün ortaya çıkmasını sağlamıştı.
 

 Windows Mobile 2000 senesinde üretilmesine rağmen bir uygulama mağazasına sahip olan Windows Mobile, Microsoft tarafından üretilen ilk akıllı telefondu. Tabii ki o tarihlerde hakettiği ilgiyi görememiş olan Windows Mobile, bugün akıllı telefon sektöründe kendilerine "yenilikçi" diyen neredeyse tüm markaların örnek aldığı cihaz.
 

 Microsoft PortraitBundan tam 25 sene önce, 1990 senesinde üretilen Microsoft Portrait, Skype gibi programların atası.
 

 MSN Messenger1995 yılında duyurulan ve bir dönemler herkes tarafından kullanılmasına rağmen birden unutulan MSN Messenger, günümüzde kullandığımız Whatsapp, Facebook gibi uygulamalardan çok daha gelişmiş ve köklü bir sisteme sahip. Ancak malesef hala hakettiği ilgiyi göremiyor.
 

 Terraserver1997 senesinde planlamaları gerçekleştirilen bu proje, şu an Google'ın sahip olduğu Google Maps'in atası. Dünya üzerindeki her bölgenin fotoğrafını uydu ile çekmeyi ve bunu ortak bir platform altında bütünleştirmeyi hedefleyen Microsoft, bu projeyi 2 sene sonra durdurdu. Ardından da Google Maps sektöre katıldı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0