Mimarinin Geleceğine Işık Tutan 10 Muhteşem Yapısı

0
0
0
0
0
Mimarinin zirve yaptığı, birbirinden efsane 10 füturistik yapı.
Mimari her zaman toplumlara ve dönemin dünyasına ışık tutmayı başarmış, son derece önemli bir sanattır. Bu bağlamda nasıl biz yüzyıllar önceki yapılara hala gözümüz gibi bakıyor ve kendimizi geliştirirken onlardan besleniyorsak, bir yandan da geleceğimiz mimarisini de şekillendiriyoruz.

Özellikle beyaz perdede ve internet üzerinde sık sık karşılaştığımız illüstrasyonlarda, resimlerde hep geleceğin demir-beton yığını binalarla tasvir edildiğini görüyoruz. Fakat mimaride benzer bir durum pek söz konusu değil. Mimar Marc Kushner da ''The Future of Architercture in 100 Buildings'' kitabında bu konuya değinmeye çalışmış.

İşte bu kitapta yer bulan mimari yapılar arasından, birbirinden efsane 10 örnek:
 

 Tverrfjellhytta Ren Geyiği İzleme İstasyonu, Hjerkinn, Norveç


Avrupa'eda kalan vahşi ren geyiklerinin incelenmesi ve bu bağlamda koruma altına alınması için Norveç'te bulunan Dovrefjell Dağı'na kurulan tesis, özellikle yapısı ile doğal bir izolasyona sahip. Ayrıca yapının iç kısmı, dalgaların zamanla aşındırdığı kayalardan esinlenilerek tasarlanmış.

 

 Metropol Parasol, Sevilla, İspanya


Bu yapı, sahip olduğu hikaye ile de oldukça ilginç bir özelliğe sahip. Otobüs istasyonu ve otopark yapılması amacıyla başlanan kazıda Roma İmparatorluğu dönemine ait kalıntıları bulan yetkililer, işin renginin değiştiğini anlamışlar. Sonrasında uluslarası bir yarışma ile alanın nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin cevabı aranmış. Sonuç olarak da ortaya hem kalıntıların korunduğu, hem de alışveriş merkezi, kafe alanları vb şeylerin olduğu son derece güzel bir mimari yapı çıkmış.

 

 Alcabideche Sosyal Kompleksi , Alcabideche, Portekiz


Son derece özel bir tasarıma sahip bu yapılar, yaşlı insanları düşünülerek, onların rahat etmesi için tasarlanmış. Yaşlı sakinler için rahatlatıcı saydam beyaz ışıklar sunan yapılar, acil bir durum olduğunda kırmızıya dönüşerek çevre sakinleri de uyarabiliyor.

 

 Design Miami İçin Yapılan Drift Pavilion, Florida, ABD


Sosis şeklinde vinil tüplerin kapladığı yapı, tüplerin farklı yüksekliklerde ve boyutlarda oluşu ile bambaşka bir görünüm ve atmosfer sunmakta.

 

 Ark Nova, Matsushima, Japonya


Arata İsozaki ve Anish Kapoor tarafından tasarlanan bu konser salonunun özelliği şişme oluşu. Evet, bildiğiniz bu salon şişme. Hatta 2 saatten az bir sürede şişerek bu hale geliyor. Çoğunlukla esnek plastiğin kullanıldığı bu özel yapı, 500 sandelye kapasitesine sahip.

 

 CCTV (Çin Merkez Televizyonu) Merkez Binası, Pekin, Çin


Geleneksel gökdelenlere alternatif bir yapı olarak ele alabileceğimiz bina, CCTV'nin yönetim, üretim ve yayın departmanlarını içinde barındırmakta.

 

 Wendy Pavilion, Queens, New York, ABD


Listedeki en entersan yapı diyebiliriz. Belki görsel olarak değil ancak yaptığı iş olarak Wendy pavyonu (evet pavilion pavyon demek) son derece farklı. Yüzeyi titanyum-nanoparçacıklar ile kaplı olan bina, bu sayede karbondioksit emişi sağlıyor. Binanın yüzeyindeki her metrekare bu işlemi başarıyla gerçekleştirmekte. Bu da 250 aracın ürettiği karbondioksit salınımına eş değer.

 

 Yakıt İstasyonu ve McDonald's, Batum, Gürcistan


Bu yapı hem bir yakıt istasyonu, hem de bir restoran, halka açık park ve yansıtma havuzu. Sebebi ise çok basit; neden bir yakıt istasyonu kullanıcılarına daha fazlasını sunmasın?

 

 Mapungubwe Ulusal Parkı'nda Bulunan Tercümanlık Merkezi, Limpopo, Güney Afrika


Güney Afrika bölgesinde yaşamış ve ticaretle uğraşmış eski bir toplumun bölgesinde bulunan yapı, bu toplumun geleneğinde olan taşların üzerine kazınmış bir motifin fark edilmesiyle yapılmaya başlanmış. Yapımında kullanılan teknik, 600 yıllık bir geçmişe sahip.

 

 Favela Boyama Projesi, Rio de Janeiro, Brezilya


Hollandalı sanatçılar Jeroen Koolhaas ve Dre Urhahn ile Santa Marta'nın gecekondu bölgesinde yaşayan yerel ekip arasındaki işbirliği sonucu ortaya çıkan bu yapı, sonrasında iki sanatçının şirketi Haas&Hahn tarafından başta Amerika olmak üzere pek çok farklı yerde benzer şekilde hayata geçirilmiş.

Kaynak: Ideas.Ted
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0