MIT, 50 KM Hızda Manevra Yapabilen Drone Üretti!

0
0
0
0
0
MIT, 50 KM Hızda Manevra Yapabilen Drone Üretti!
MIT araştırmacıları saatte 50 km hızla giderken ağaçlardan kaçabilen drone üretti.
Dünyanın en iyi enstitüleri arasında yer alan Massachusetts Institute of Technology, yaptığı mükemmel cihazlarla gündeme gelmeye devam ediyor. Son yıllarda popüler olan drone'lar üzerinde çalışmalar yürüten MIT araştırmacıları, bugüne kadar üretilmiş en iyi manevra kabiliyetli drone'u üretmeyi başardılar. Bu drone'lar, neredeyse bir atmaca kadar çevik ve atik.

Saatte 50 km hızla ormanlık alanda yoluna devam ederken karşısına çıkan ağaçlardan rahat bir şekilde sıyrılabilen drone, sisteminde bulunan bir yazılımla birlikte bunu rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Videoda da görebileceğiniz gibi drone, kendine has bir saptama sistemine sahip ve bu sistemle birlikte karşısına çıkan ağaç gövdelerini ve dallarını görebiliyor. Bu engellere kırmızı renk verirken kendi yolunu şekil dikdörtgenlerle gösteren drone, onu üreten MIT araştırmacısı Andrew Barry'ye sadece 1700$'a mal olmuş.
 

Şu an hala geliştirilme aşamasında olan bu drone'un ilerleyen senelerde kullanıma sunulması planlanıyor. Google'ın 2017 senesinde hizmete sunmayı planladığı teslimat drone'unun bu drone'da bulunan sistemi kullanabileceği akla ilk gelen ihtimal.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0