• Anasayfa
  • Sektörel
  • MIT'in Tüm Cihazlara Ücretsiz Enerji Sağlayan Solar Kaplama Projesi!

MIT'in Tüm Cihazlara Ücretsiz Enerji Sağlayan Solar Kaplama Projesi!

0
0
0
0
0
MIT'in yeni projesi, saydam solar kaplamaların cihazlarda kullanılmasını ve bu cihazlara enerji sağlamasını içeriyor.
Teknolojinin son derece geliştiği bugünlerde kullanılan neredeyse herşey, belirli bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle sadece prize takılarak veya şarj edilerek kullanılabilen bu aletler ve cihazlar, Dünya üzerinde bulunan enerji kaynaklarını günden güne tüketiyorlar. Bundan birkaç sene önce başlayan ve büyük bir kesimin dikkatini çekmeyi başarmış olan yenilenebilir enerji kullanım hareketi, dünyaca ünlü enstitülerden birisi olan MIT'in (Massachusetts Institute of Technology) de katkılarıyla kullanım alanını genişletmeye devam ediyor.Bizi düzenli bir şekilde takip eden okuyucularımızın hatırlayacağı gibi bundan birkaç ay önce, içerisinden geçen ışığı yakalayan ve bunu enerjiye dönüştüren yeni bir tür camın haberini yapmıştık (bilmeyen okuyucularımız habere buradan erişebilir ve detaylı bilgileri okuyabilirler). Bu cam, içerisinden geçen ışığı enerjiye dönüştürebilen ilk saydam cam olarak tarihe geçmişti. Camın, diğer enerji üreten camlar gibi koyu renkte değil de saydam olmasının asıl nedeni, camın içerisinden geçen görülebilir ışığı değil, kızılötesi olarak adlandırdığımız bir görülemeyen ışık türünü enerjiye çevirmesi. Üretilebilen bu camın tek sorunu, maalesef sadece %1-%2 oranında enerji dönüşümü yapabilmesiydi. Enerji dönüşüm oranının %5'e ve hatta %7'ye çıkartılabileceğini belirten araştırmacılar, bu teknolojinin ilerleyen senelerde kullanılabileceğinin sinyallerini vermişti.
 
(Michigan State University tarafından geliştirilen saydam camın tanıtım videosu)

Yaptıkları deneyler, icatlar ve keşifler sayesinde tanınan Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları, kızılötesi ışığı enerjiye dönüştüren bu camı içeren bir projeye imza attıklarını bildirdiler. MIT araştırmacıları tarafından detaylı bir şekilde açıklanan bu projeye göre araştırmacılar, Michigan State University tarafından geliştirilmiş olan bu saydam camın teknolojisini bir çeşit kaplamaya uyarladılar. Bu kaplamada, organik maddeleri çevreden gelen kızılötesi ışıkları enerjiye çevirmek adına kullanan araştırmacılar, ürettikleri yeni kaplamanın %10 oranında enerji dönüşüm oranına sahip olduğunu açıkladılar.

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen bu kaplamanın her çeşit cihazda ve her alette kullanılabileceği söylendi. Tamamen saydam olan ve sadece kaplamayla kullanılabilen bu yeni teknolojinin enerji üretimi, içerisinde bulunan yarı iletkenler sayesinde gerçekleşiyor. Kızılötesi ışınlardan etkilenen elektronlar, ışıktan yayılan fotonların onlara çarpmasıyla birlikte harekete geçiyorlar ve enerjinin ortaya çıkmasına neden oluyorlar.

Kaynak: Popsci 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0