• Anasayfa
  • Sektörel
  • MIT, Telefonlarımızın 3D Tarama Yapabilmesi İçin Gerekli Teknolojiyi Üretti!

MIT, Telefonlarımızın 3D Tarama Yapabilmesi İçin Gerekli Teknolojiyi Üretti!

0
0
0
0
0
Yapılan araştırmalar sonucunda MIT araştırmacının geliştirdiği yeni teknik, telefonlarımızın kameralarının üç boyutlu tarama yapabilmesini sağlayacak.
Gelişmiş yapıları ve teknolojileri sayesinde yapabildikleri işlemleri günden güne katlayarak artıran telefonlar, bundan bir süre önce 3D görüntü çekimleri için kullanılmaya başlandı. Telefonlara eklenen bu özellik ile cihazlar, herhangi bir şeyi 3D gözlükler kullanarak üç boyutlu görülebilir şekilde fotoğraflayabiliyorlar. Bu özelliği tarayıcı özelliğiyle birleştirmeyi düşünen Microsoft, Microsoft Kinect adında bir teknoloji üretmişti. Kameraları kullanarak cisimlerin derinliğini ölçebilen bu teknoloji, tam anlamıyla cisimleri detaylı bir şekilde tarayabiliyordu. Bu özellik sayesinde kameralar derinliği daha iyi algılayabildikleri için hem daha iyi çekimler yapıyorlar, hem de tarama özelliğine sahip oluyorlar.Oldukça kullanışlı olmasına rağmen yetersiz olan bu özellik laser taraması yöntemi kullanılarak sonraki senelerde geliştirildi. Ancak bu teknikte telefon kameralarına uyarlanamayacak kadar kompleksti ve lazer teknolojisini kullandığı için büyük cihazlara ihtiyaç duyuyordu. Bu konuda araştırmalar yürüten MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları, iki teknikten de iyi ve telefon kameralarına yerleştirilebilecek kadar küçük bir teknoloji geliştirmeyi başardılar.

Birkaç karmaşık algoritmayı kullanarak kutuplaşmış ışık ile cisimlerin üzerine düşen ışıkların açısını hesaplayan, buna göre de çekilen cismin derinliğini ölçen bu teknolojinin adı "Polarization enhanced depth". İlerleyen senelerde bu teknolojinin telefonlarımıza veya diğer mobil cihazlarımıza eklenmesiyle bu cihazları 3D tarayıcı olarak kullanabilir, kolayca 3D çekimler yapabiiriz.

Kaynak: TechRadar 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0