MKE Müdürü Milli Projeyi Satmaya Çalışırken Yakalandı!

3
2
0
0
0
Tabii tutulduğu NATO testlerinde adeta şov yapan milli piyade tüfeğimizin projeleri az kalsın silah tüccarlarının eline düşüyordu.
Makina Kimya Endüstrisi, 3 ekip ve toplamda 40 uzman ile 2 yıldır hem TSK'nın ihtiyaçlarını karşılayan, hem de yurtdışı pazarında alıcı bulabilecek bir tüfek üzerinde çalışmaktaydı.

Bu çalışmanın sonucu olarak karşımıza çıkan MPT-76 adlı özel tüfek, NATO'nun standartları doğrultusunda olan 42 testi de başarılı bir şekilde geçti (üstelik M-16 gibi tüfekler bu testlerden sadece 25-30 tanesini geçebilmekte).Ancak MPT-76 projesi, az kalsın silah kaçakçılarının eline düşüyordu. Hem de bizzat MKE'nin müdürü yardımıyla! Kurumun müdürü iş adamı Mustafa Tanrıverdi, hem MPT-76 hem MP5 projeleri satmaya çalışırken suçüstü yakalandı. Silah tüccarı kılığına giren polisler ile temasa geçen ve elindeki projeleri satmak için anlaşma sağlayan Tanrıverdi, polisler ile Ankara'da bulunan bir restoranda buluştu.

MPT-76 projesini 300 bin dolara, MP5'i de 200 bin TL'ye satmayı planlayan Tanrıverdi, devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik ve rüşvet suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bu arada Tanrıverdi'yi ihbar ederek milli silah projemizin satılmasını engelleyen ihbarın ABD'de bir silah firmasında yetkili Türk asıllı bir iş adamının yaptığı söylenmekte.

Kaynak: FortuneTurkey
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0