En Gerçekçi Sanal Gerçeklik Deneyimi: CableRobot!

0
0
0
0
0
En Gerçekçi Sanal Gerçeklik Deneyimi: CableRobot!
CableRobot adlı bir platform, kullanıcısına sanal gerçeklik deneyimini en üst düzeyde yaşatıyor.
Sanal gerçeklik cihazlarına şimdiden gelişen oyun ve sinema sektörlerinin geleceği olarak bakılıyor. Sadece görüntü ve sesten çok daha fazlası olan, 3D görüntü deneyimini tam anlamıyla yaşatan bu cihazlar, kullanıcıların izledikleri görüntünün içinde olduklarını hissetmeleri amacıyla özel olarak üretilmiş olan ürünler. Şu an piyasada bulunan ve sanal gerçekliğin en gelişmiş cihazlarından sayılan Oculus Rift gibi sanal gerçeklik gözlükleri, tüm oyunlarla uyumlu olmasada bu gözlükler için özel olarak üretilen oyunları rahatça oynatabiliyor. Peki teknolojinin bu kadar geliştiği bir zamanda sadece bir görüntü ilizyonu bizleri tatmin etmeye yetiyor mu?
 

Sanal gerçeklik gözlüklerinin sağladığı görüntü deneyiminin dışında insanda bulunan diğer hislerin de uyarılacağı gelişmiş simülasyonların kullanımı, eminim ki çoğumuzu daha çok tatmin edecektir. CableRobot adlı bir cihaz, bu simülasyon araçlarına örnek olarak gösterebileceğimiz ilk cihazlardan bir tanesi olma ünvanına erişti. Cihazın çalışma prensibi, platforma bağlı olan kabloların açılarının değişimi ile platformun hareket etmesi üzerine.

Haraket eden bu kablolar uzayıp kısalabiliyor ve platformda bulunan kişinin izlediği görüntüye bağlı olarak hareket ettirilmesini sağlıyor. CableRobot sanal gerçeklik gözlükleriyle kullanılan bir cihaz ve cihazın çalışmasını sağlayan yazılım, önceden gözlüğe yüklenmiş olan görüntü ile uyumlu hareket edebilmesi adına ayarlanıyor.

CableRobot'un hareket ettirdiği platform 5-5-8 metre ölçülerinde. Kablo sistemi, görüntüde bulunan olaylara uyum sağlama adına son derece güçlü bir şekilde yapılmış. 473 metrik beygir gücüne sahip olan sistem, saniyede bir metrekarede bulunan 75 kilo ağırlığı çekebilecek güçte.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0