Müzikte Retro Rüzgarı: Plak Satışları, Spotify ve YouTube Gelirlerini Solladı!

0
0
0
0
0
1800'lü yılların sonlarına kadar uzanan tarihiyle asırlık efsane olan plaklar kimi zaman gözden düşse de, günümüze kadar ulaşmayı başardı. Eskiye dönüş akımlarının popüler olmasıyla tekrar dirilen bu eski medya, dijital çağa damgasını vurdu.
 
Plak, MD, CD derken fiziksel medyalardan tamamen kurtulmaya başlayan müzik endüstrisinde inanılmaz bir retro rüzgarı esiyor… Çok uygun rakamlarla abone olunabilen dijital müzik servisleri, ücretsiz şarkı dinleme olanağı sunan video paylaşım siteleri, online müzik mağazaları bile bu klasik akımının önünü kesemedi! Bu akımı sırtlayan ise, bir asırdan fazla geçmişe sahip olan plaklar oldu.

 Spotify ve YouTube Gelirlerini Solladı!

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin 2015 yılı verilerini içeren raporuna göre, geçtiğimiz yıl Spotify ve YouTube’un elde ettiği reklam destekli gelirler, ülkedeki plak satışlarının gerisinde kalmış durumda. 2015 yılında plak satışlarından 416 milyon dolar gelir elde edilmiş. Spotify’ın ücretsiz sürümünden gelen reklam gelirleri ve YouTube gelirleri ise 385 milyon dolar olmuş. 

 Plak Yeni Altın Çağını Yaşıyor

Açıkçası, son yıllarda plakların özellikle gençler arasında popülerlik kazandığını gözleyebiliyordum ancak böylesi bir gelir elde ettiğini tahmin etmem oldukça güçtü. Pikap sahibi bir müziksever olarak rakamların beni de şaşırttığını söyleyebilirim. Plağa yönelik bu ilginin altında “retro akımı”nın etkisi olduğu kadar “pürüzsüz ses” isteği de yatıyor. Günümüzde bir çok pikap, yüksek kaliteli analog sesi dijital ortama aktarma olanağı sunuyor. Önümüzdeki günlerde, ülkemizde satılan pikap modellerine yönelik bir içerikte bu konuyu daha ayrıntılı olarak ele alabiliriz…
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0