MWC'de Tanıtılan Ama Bilimkurgu Filmlerinden Çıkmış Gibi Görünen 5 Ürün!

0
0
0
0
0
Mobil Dünya Kongresi 2016'da birçok yeni ürünle karşılaştık. Kimi henüz konspert olan, kimi de yakında satışa sunulacak bu ürünlerden bazıları sanki bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibiydi... O ilginç ürünlerden en şaşırtıcı olan 5'i haberimizde.
 
Mobil Dünya Kongresi 2016 birçok yeni ürün tanıtımına sahne oldu. Bu ürünlerden bazıları çok yakında teknoloji meraklıları ile buluşacak. Bazıları ise henüz konsept ürün olarak sergilendi ve şu an ulaşmak mümkün değil. Ne olursa olsun, bu ürünlerin içinde öyleleri vardı ki görünce “bu ürün bilimkurgu setinden mi?” çıktı demeden durmak mümkün değil.

Durum böyle olunca, biz de bu ürünlerden oluşan bir listeyi sizlerle paylaşalım istedik. İşte, yakında günlük hayatın içinde görüp kullanabileceğimiz, ancak şu an görünce şaşırdığımız, belki de değerini henüz tam anlamadığımız 5 ürün:

 Xperia Agent

Sony’nin Xperia Agent adlı konsept ürünü muhtemelen yakın gelecekte Xperia cihazlarının en dikkat çekici ek modüllerinden biri olacak. Bir tür kişisel asistan görevi görecek cihaz, ses ve hareket ile kontrol ettirilebiliyor. Xperia Agent’ın en ilgi çekici yanlarından birisi de dahili projektörü ile yüzeylere uygulama, resim, video gibi görsel içerikleri yansıtabilmesi.

Sony’nin Xperia Agent’ı bana Star Wars’un R2D2 Droid’ini hatırlattı. Ne dersiniz, sizce de “yıldız savaşları” çağına yaklaşıyor muyuz?
 

 Xperia Projector

MWC 2016’da yer alan bir diğer konsept ürün ise Xperia Projector. Bu ürün de tıpkı Xperia Agent gibi boş yüzeylere görüntü yansıtabiliyor ve bu görüntüler üzerinde, tıpkı bir akıllı telefonun ya da tabletin ekranındaymış gibi işlem yapılabiliyor. Örneğin, Xperia Projector’un duvara yansıttığı bir fotoğrafı “pinch to zoom” hareketi ile büyütüp küçültebiliyorsunuz. Xperia Projector adlı konsept ürünü hangi filmden fırlamış gibi diyecek olursanız, cevabım tabii ki Minority Report.
 
 

 Xperia Eye

Etkinlikteki bir diğer konsept ürün ise Sony’nin Xperia Eye adlı minik 360 derece kamerası. Şirketin en küçük kamerası olma özelliğine sahip cihaz, ses ve yüzleri algılama yeteneğine de sahip. Avuç içine sığan boyutuyla çok farklı kullanım alanlarında işe yarayabilir. Xperia Eye adlı kamera bizimle konuşmuyor ve bir yapay zekaya sahip değil ancak görünümüyle  2001: Space Odyssey filminin robotu HAL 9000’i anımsatıyor.

 LG 360 VR

Etkinlikte tanıtılan ve konsept olmayan dikkat çekici ürünlerden biri de LG’nin 360 derece sanal gerçeklik sunan gözlüğü LG 360 VR oldu. Sanal gerçeklik gözlükleri bir süredir piyasada ancak bu bizi yanıltmamalı. Çünkü VR teknolojisi, henüz emekleme aşamasında olan bir teknoloji desek yanlış bir yorum yapmış olmayız. LG 360 VR ve benzeri ürünler ile tam anlamıyla başlayan VR devrimi gelecekte nasıl bir boyut alacak kestirmek zor.
Samsung’un özel etkinliğine katılan Mark Zuckerberg’in Gear VR için 360 derece Facebook özelliklerini tanıtması yakın gelecekte yaşanabileceklerin habercisi gibi oldu. Bu nedenle, VR gözlükleri rahatlıkla “bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen ürünler” arasına alabiliriz.


 

 LG 360 ve Gear 360

Sony’nin Xperia Eye’ına karşın LG biraz daha sabırsız davranarak kendi 360 derece kamerasını kullanıma sundu. Sony’nin konsept cihazına göre biraz daha büyük olan bu ürün 2K’ya kadar çözünürlük sunuyor ve Street View için görüntü üretebiliyor. LG 360 kamerası ile YouTube 360 derece videolar da üretmek mümkün. LG’nin basit ve sıradan gibi görünen ürünü aslında büyük bir ilerleme. Aynı şekilde, Samsung’un Galaxy S7 üzerinden kullanılabilen 360 derece kamerası da bu kategoriye iyi bir örnek. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0