NASA Kendi Kendini Onaran Materyal Üretti!

0
0
0
0
0
Yapılan çalışmalar sonucu NASA, kendi kendini onaran materyal üretti.
NASA, bir projesi kapsamında kendini onaran materyal üretmeyi başardı. Bu materyal 750.000$'lık bir araştırmanın ürünü. Materyalin onarımı, çizgi filmlerde gördüğümüz gibi olmasa da bu, oldukça işe yarayabilecek bir yenilik.

Materyal, insanların doğal olarak gerçekleştirdiği pıhtılaşma işleminde olduğu gibi çalışıyor. Öncelikle materyalin bulunduğu kalıp, bir cisimle deliniyor (test aşamasında kurşun seçilmiş). Yapılan atıştan sonra delinen kap, yani materyalin katı kısmı, materyalin içinde bulunan sıvı ile kapanıyor. Bu işlem, yaralandığımızda vücudumuzdaki kan hücrelerinin yaradan dışarı çıkarak kurumasıyla aynı.
 

İşlemden sonra dışarıya çıkan sıvı, karşılaştığı hava yardımı ile katı formuna kavuşmaya başlıyor. Bu işlem aradan geçen belli bir süre sonra tamamlanıyor ve sıvının dışarıda kalan kısmı da katı bir tabaka oluşturarak içerideki sıvının daha fazla akışını engelliyor.



Bu yeni teknolojinin uygulanma alanları sınırsız. Geliştirildiği takdirde tüm uçaklarda hatta uzay araçlarında bu teknolojiyi görebiliriz.

Kaynak: ParaboliacArc
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0