• Anasayfa
  • Sektörel
  • NASA, Mars'a 70 Günde Gidebilmek İçin Çalışmalara Başladı

NASA, Mars'a 70 Günde Gidebilmek İçin Çalışmalara Başladı

1
0
0
0
0
NASA, yeni geliştireceği motor sistemiyle Mars’a 70 günde gitmeyi planlıyor.
İnsanlık, aklı yetmeye başladığı andan itibaren uzay sistemine merak duymuştur. Sonsuz hayaller kuran ve nasıl gidileceği konusunda uzun uzun düşünen dönem insanları, gidebilmenin farklı yollarını düşünüp bulmuş ancak ya yaşadıkları yüzyıldaki teknoloji bu fikirleri hayata geçirmeye yetmemiş ya da cadı, şeytanın oğlu gibi suçlamalarla idam edilmişti. 

Hepimizin bildiği gibi günümüzde, her ülke için bunu söylemek zor olsa da insanlığın geriye gitmesinden başka hiçbir şeye yaramayan negatif düşünceler nihayet aşıldı. Geçtiğimiz yüzyılda aktif olarak başlayan uzay macerası ise bazen hüsranla bazen de başarıyla sonuçlandı. Ay’a gereken ilgiyi gösteren insanoğlu, merakını giderdikten sonra bildiğiniz üzere Mars’a sardı ve başta oraya yerleşmek olmak üzere, hayata geçirilmeyi bekleyen bir dünya projenin temellerini atmaya başladı. 

Günümüz koşullarında Mars’a gitmek hayal değil ancak ciddi zaman isteyen bir yolculuk. Örneğin insansız araçların Mars’a ulaşması tam tamına 162 gün sürüyor. Genel olarak 1 gün bile otobüs yolculuğu çekemeyenler düşünüldüğünde geçen süre gerçekten kabus gibi. Ama yine de Mars’a gittiğinizi hayal ettiğinizde katlanılabilir gibi görünüyor.Bu alanda söz sahibi olan önemli kuruluşlardan biri olan NASA, bu süreyi en aza indirmek için çalışmalara başladı. Şuan da kullanılan ve fosil yakıtlarından gaz alan sistemin yerine kullanılması planlanan elektromanyetik itici motorlar, yolda geçen zamanı yarı yarıya kısaltacak. Yani bu motorlar sayesinde Ay’a birkaç saat içerisinde gidilebilirken, Mars’a 70 günde gidilebilecek. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0