• Anasayfa
  • Sektörel
  • NASA Mars'ta Kurulacak Koloni İçin Testlere Başladı, 6 İnsan 1 Seneliğine Çadıra Kapatıldı!

NASA Mars'ta Kurulacak Koloni İçin Testlere Başladı, 6 İnsan 1 Seneliğine Çadıra Kapatıldı!

1
0
0
0
0
NASA, kurulacak Mars kolonisinde astronotların yaşayacağı olası durumu gözlemlemek için 6 insanı 1 seneliğine çadıra kapattı.
Plüton'un keşfiyle birlikte bildiğiniz gibi bütün Güneş Sistemi'nin keşfi tamamlanmış oldu. Bu gezegenlerin yapılarına ve koşullarına bakılarak maalesef Güneş Sistemi'nde Dünya'dan başka yaşam içeren gezegenin bulunmadığını söyleyebiliriz. Fakat bu gezegenlerden Mars, çoğu bilim adamına göre önceden yaşam barındırmış olabilir.

Bildiğiniz gibi Mars'ın yıllar önce okyanuslarının bulunduğu doğrulandı. Bu okyanuslar, bugün varlığını devam ettirse Kızıl Gezegen'de hayat olur muydu bilinmez, fakat şu an bulunduğu mesafeden dolayı sahip olabileceği ısı en fazla -20 derece olarak gösteriliyor. Yine de bazı fotoğraflarla desteklenen "Mars'ta yaşam var mıydı?" tartışması hala devam ediyor. NASA, geçtiğimiz yıllarda belirli teknolojiye sahip olunduğu ve testlerin yapıldığı takdirde Mars'a araştırma amaçlı astronotlar gönderebileceğini bildirdi.


(Mars'ta bugün okyanuslar bulunsaydı gezegenin sahip olacağı görüntü buydu.)

Bu işlem için tabii ki bir takım araştırmaların yapılması, planlamaların gözden geçirilmesi gerekiyor. Bütün sistemler ve makineler oraya gidildiği takdirde tam olarak çalışabilmeli. Fakat bir de işin organik olan bir boyutu var; İnsanlar. Astronotların yanına alacağı makineler, nasıl çalışmaya programlanırsa öyle çalışabilirler ama oraya gidecek olan astronotlar, zamanlarının büyük bölümünü kendileri için ayrılmış olan küçük bir alanda geçirecekler. 

NASA, görev sırasında yabancı bir ortam, zor koşullar ve küçük yaşama alanlarının çıkartabileceği sorunları ölçmek adına astronotları göndermeden önce gönüllülerden oluşan 6 kişiyi, plana göre astronotların yaşayacağı bir çadıra kapattı. Çadırda 1 yıl boyunca kalacak olan 6 kişi, bu süre boyunca gözetleme altında olacak ve koşulun zorluklarının bu kişiler üzerindeki etkileri gözetlenecek. Bu süreç NASA'nın dün çadırın kapılarını kilitlemesi ile başladı, 1 sene sonra Mars'a gidecek olan cesur astronotlarımızın neler yaşayabileceğini görebileceğiz.

Kaynak: Gizmodo 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0