NASA'nın Isı Kalkanları İtfaiyecileri Koruyacak

0
0
0
0
0
NASA'nın Isı Kalkanları İtfaiyecileri Koruyacak
NASA, itfaiyecilerin özellikle orman yangınlarında girdiği tehlikeleri minimuma indirmek için uzay mekiklerinde atmosferden kaynaklı sürtünmenin yarattığı yüksek ısılara dayanabilen ısı kalkanlarının teknolojisini kullanacak.
Çalışma kapsamında Tarım ve Orman İşleri Bakaknlığı’ndan çalışanlarda bir araya gelen NASA araştırmacıları, orman yangınları sırasında insanları korumak için kişisel korunak olarak kullanılabilecek yeni bir ürün geliştirecek.

Hali hazırda itfaiyeciler 2 kilogram ağırlığında yanmaya dayanıklı malzemeden (alüminyum folya gibi) yapılmış bireysel korunaklar taşıyor ve çok yüksek sıcaklıklara dayanabilmek için bunları kullanıyor. NASA ise uzay mekiklerinin yüzey kaplamasında kullanılan ve atmosfere girişteki sürtünme ısısına dayanabilen (1650 Santigrat derece ya da 3000 Fahrenheit) ısı kalkanlarının teknolojisi ile yeni bir koruma yapılabileceğini söylüyor.

Bu iş birliğine 2013 yılında 19 itfaiyecinin Yarnell Hill yangınında hayatını kaybetmesinin ardından karar verilmiş ve uzay mekikleri için yeni bir metot arayan araştırmacılar itfaiyecilerin de benzer koşullara maruz kaldığını düşününce aynı metodun yanmaya dayanıklı kıyafetlerde de kullanılabileceği fikri doğmuş. (bizde de maden faciaları, yaşam odası eksikleri falan var; ama iyiyiz biz. Ülkeden ülkeye fıtratlar farklılık gösteriyor demek ki, Samsung telefon gibi.)

Aşağıda videosunu da izleyebileceğiniz prototip, üzerinde daha fazla çalışma ve saha testi yapabilmek için Kanada’ya Alberta Üniversitesi’ne gönderilmiş. Burada direkt ateşe maruz bırakılacak ve sıra dışı durumlarda nasıl tepkiler verdiğine dair tepkiler toplanacak. Ardından da, uygun olduğunu ispatladığı taktirde, en kısa zamanda uygulanması için girişimler başlayacakmış.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0