NASA'nın Ücretsiz Olarak Kullanıma Sunduğu 7 Patent!

0
0
0
0
0
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin, sahip olduğu halde başka şirketlerin de kullanabilmesi için ücretsiz olarak kullanıma sunduğu pantentler.
İnsanlık için yeni birşeyler bulmak her zaman heyecanlı olmuştur. Günümüzde insanların keşfedemediği sayısız olgu, bilgi ve durum mevcut. Bütün bu bilinmezler farklı alanlara dağılmış olsa da şüphesiz ki bunlardan en fazlasını barındıran, sahip olduğu büyüklükten dolayı uzay ve uzay bilimleri ile ilgisi olan alanlar.

Şu an uzay araştırmaları konusunda dünyanın en iyisi sayılan NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), incelemeleri sırasında keşfettiği yeni bilgilerle birlikte yeni icatlar yapıyor ya da olanları, inceleme sırasında karşılaştığı koşullara uyum sağlaması adına değiştiriyor. Bu gibi eylemlerde bulunması da NASA'yı şimdiye kadar ki en çok patent sahibi olan kuruluşlardan birisi kılıyor. Fakat NASA, patent alımı yapan diğer kuruluş veya firmalar gibi bu patentleri para kazanmak için değil, yeni bilgilere ve bulgulara ulaşmak adına kullandığından dolayı patentleri, araştırma ve inceleme gibi konularda kullanmak isteyen şirketlere ücretsiz olarak sunuyor. İşte NASA'nın ücretsiz olarak sunduğu patentlere birkaç örnek;
 

 Şekilsiz RobotNASA ilk olarak bu sistemi yer şekilleri çeşitli olan alanlarda robotların rahatlıkla yol alabilmesi için kullandı. Robotların ismi BladderBot. BladderBot'lar, sahip oldukları kesecik benzeri yapılarla birlikte iç kısmında bulunan sıvıların hareketlerine göre hareket ediyorlar. Robotların orta kısmında bulunan bir sıvı dağıtıcı sistem, robotun sıvı haznesindeki 3 çeşit sıvıyı farklı şekillerde dağıtıyor. Bu sıvıların hareketlerine göre de robot hareket ediyor. Yavaş bir hareket çeşidi olsa da bu robot, klasik bacaklı robotlardan çok daha iyi bir arazi robotu.
 

 Yeni Bir Çeşit Alaşım (Patent Alınma Aşamasında)Bu patentin alımıyla yeni bir alüminyum alaşımı çeşidinin varlığını kayıt altına alınacak. NASA-427 adı verilen bu alaşım hakkında pek çok bilgi bulunmuyor, fakat NASA bu alaşımı Ares roket programında kullanmayı planlıyor. NASA bu patenti araç yapımcılarına daha sağlam tekerlekler ve fren sistemi yapmaları konusunda yardımcı olabileceği için ücretsiz olarak sunacak.
 

 Şişirilebilir Doğal OrtamŞişirilebilir doğal ortam fikri 1960'lardan beri varlığını sürdüren bir fikir. NASA 2011 senesinde 1961 yılından olan bir tasarımı kullanarak bu icatın patentini aldı.
 

 Robotik Eldiven

 

Robo-Glove adındaki bu cihaz, insanın el gücünü çok daha fazla arttırıyor. Ağır cisimlerin kaldırılabilmesini ve ağırlıklara daha uzun süre dayanılabilmesini sağlayan bu icat, süper kahraman filmlerinde karşılaştıklarımızla aynı.
 

 Kendi Kendini İyileştiren MetalNormalde kendi kendini iyileştirebilen materyallerin yapımı, dış kısmı sertleşen fakat içi sıvı kalan materyallerin kırıldıkları an içerideki sıvının dışarı çıkarak katılaşması prensibine dayalıdır. Bu materyallerin yapımı oldukça kolaydır. Fakat NASA, işi oldukça ileriye götürerek kendi kendini onaran bir metal yapmayı başardı. NASA'nın ürettiği metal, kırılma durumunda kendini erime sıcaklığına çıkartarak metalin erimiş noktayı doldurmasını sağlıyor. Şu an bu işlem sadece havasız ortamda yapılabiliyor, sonraki adım bunu hava bulunan ortamda gerçekleştirmek.
 

 Kalp Ritmi ŞifresiGüvenlik önlemleri fazla olan yerlerde kullanılması adına üretilen birçok sistemden birisi olan biometrik şifreler, NASA'nın yaratıcılığıyla birleştirilerek bir adım daha ileriye götürülmüş. Patenti alınmış bu sistemde bulunan 192 ölçüm çeşiti, kişinin kalp ritmi özelliklerine göre onu kesin olarak tanımlayabiliyor.
 

 Sera Gazlarının Güneş Işığıyla Yakıta Dönüştürülmesi (Patent Alım Aşamasında)NASA'nın almaya çalıştığı bu patent son derece önemli bir kullanım alanına sahip. Patent hakkında detaylı bir bilgi yok ama bu patentte bulunan sistemin sera etkisi yaratan gazlardan en önemlisi olan karbondioksitin atmosfere karışmasından önce bu gazı bağlayarak bir dizi ışık tepkimesine sokulmasını sağladığı biliniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0