• Anasayfa
  • Sektörel
  • NASA'nın Verilerine Göre 2100 Yılında Dünya İkliminin Durumu

NASA'nın Verilerine Göre 2100 Yılında Dünya İkliminin Durumu

0
0
0
0
0
Küresel ısınmanın ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Çoğu insan bu durumu kabul etmese de, buzullar her gün erimeye, hava her gün daha da çok ısınmaya devam ediyor.

Bunun en büyük örneğini mevsim kaymalarını bizzat yaşayarak görüyoruz zaten (Mayıs ayında Eskişehir'de lapa lapa kar yağdı...). Peki bu gidişat ne olacak? Egzoslardan çıkan kirli dumanlar, her gün, her saat hatta her dakika deli gibi sıkılan parfümler, deodorantlar, ''yol geçecek, AVM olacak'' diye bilinçsizce katledilen ağaçlar vs. Hepsini yazmaya kalksak bu liste sabaha kadar devam eder.NASA, bu konuda belki bir nebze de olsa farkındalık yaratılabilir diye anlamlı bir çalışmaya imza atmış. Popülasyon olarak kalabalık olan dünya genelinde belli şehirleri baz alan NASA, bu şehirlerin günlük, aylık ve yıllık verilerini inceleyerek 2100 yılına doğru bir aritmetik yapmış ve sonuç olarak ortaya içler acısı olan bu grafik çıkmış.

NASA Earth Exchange (NEX) tarafından 9 Haziran'da kamuya açılan veri kümesi içinde bulunan bu grafikte görüldüğü üzere, günümüzde kritik sınırı aşmış durumda olan karbondioksit seviyesi (ilk kez milyonda 400 birime ulaşmış durumda) 2100 yılında ise milyonda 900 birime ulaşmış durumda.

NASA'nın bu grafik ile birlikte kamuya açtığı veri kümesi, dünyanın dört bir yanındaki bilim adamlarına ülkelerin değişen hava koşulları, sel ve kuraklık seviyelieri gibi yerel etkiler konunda oldukça keskin tahminler vererek gerekli önlemleri almaları için yardımcı olacak.Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NASA yetkililerinden Ellen Stofan ''NASA gezegenimizin bize öğrettiği şeyleri ona yardım etme amacı ile kullanacak ve gelecekte bu veri kümesi sayesinde dünyanın dört bir yanındaki insanlar küresel ısınma sorunu ile kendi bölgelerinde nasıl başa çıkabileceklerini görecekler'' ifadelerini kullandı. OpenNex veri kümesine NASA'nın resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0