• Anasayfa
  • Sektörel
  • NASA, Tam 3 Milyon Termal Fotoğrafı Ücretsiz Olarak Yayınladı!

NASA, Tam 3 Milyon Termal Fotoğrafı Ücretsiz Olarak Yayınladı!

0
0
0
0
0
NASA ve ASTER, 3 milyon termal fotoğrafı ücretsiz olarak yayınladı. Bu fotoğraflar arasında Dünya'da yaşanan en önemli olaylarında görüntüleri var.
Sahip olduğu uydularla Dünya'nın neredeyse tüm bölgelerini görüntüleyen ve görüntülediği alanlar hakkında çeşitli bilgilere sahip olmamızı sağlayan NASA, Japonya tarafından üretilmiş olan The Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer (ASTER) isimli araç tarafından çekilmiş olan fotoğrafların ücretsiz olarak yayınlanacağı haberini verdi. 2000 senesinde görevlendirilmiş olan ve tam 16 senedir Dünya'nın fotoğraflarını çeken ASTER, çektiği fotoğrafları Japonya'ya gönderiyordu ve tüm bu fotoğraflar belirli bir ücret karşılığında satın alınıyordu.

NASA ile yapılan anlaşmanın ardından bu fotoğrafların ücretsiz olarak internet ortamından yayınlanacağını duyuran Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı (METI), tam 2.95 milyon fotoğrafın bulunduğu dev veri bankasında 2000 senesinden sonra yaşanmış en önemli olaylara ait olan termal fotoğrafların da olduğunu belirtti.


(Momotombo Yanardağı'nın patlama anı)

Çok fazla fotoğraf olduğu için bu fotoğrafların gruplandırılması da oldukça zor olmuş ancak NASA bu zorlu görevin üstesinden gelmeyi başarmış. Tüm fotoğraflara buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yapmanızın ardından öncelikle arama yapmak istediğiniz konumun bilgilerini girmeniz gerekiyor (harita üzerinden de seçebilirsiniz). Ardından o bölgeleri kapsayan fotoğraflar otomatik olarak gruplandırılıyor ve diğer kategorilendirme işlemleriniz için hazırlanıyor. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0