NASA ve IBM Dünya Çapında Bir Hackathon İçin Birleşti

1
0
0
0
0
NASA ve IBM, yazılımcı ve geliştiricilere meydan okuyor ve dünya çapında bir hackathon düzeliyor.
NASA, dünya çapında gerçekleştirilecek bir hackathon(hack maratonu) için IBM ile ortak bir çalışmaya girerse ne olur? İşte bu sorunun cevabı ''The Space App Challenge''dan geçmekte.

Tam 162 ülkeden, 136 şehirde gerçekleştirilecek ve 10,000'den fazla katılımcıyı barındıracak hackathon; bilgisayar programcılarının ve yazılım geliştirme ile ilgili kişilerin (grafik tasarımcılar, arayüz tasarımcıları, proje yöneticileri) bir araya gelip bir yazılım projesi üzerinde çalışma etkinliği. Bu etkinlik kapsamında NASA, IBM'in Bluemix bulut servisi ile birlikte, katılımcılara uzay araştırmaları ve dünya üzerindeki sorunlar hakkında yardımcı olacak uygulamalar geliştirmeleri için meydan okuyacak.

Hafta başında duyurulan ''The Space App Challenge'', katılımcılara farklı kategorilerden farklı sorunlar sunarak yatarıcı çözümler bulmalarını isteyecek (örneğin ''temiz su kaynaklarını haritalama'' şeklinde bir meydan okuma bulunmakta).

Proje dört ana başlıktan oluşmakta; Uzay, Dünya, İnsanlar ve Robotlar. Programcılar, geliştiriciler, girişimciler, eğitimciler hatta öğrenciler bile NASA'nın sponsorluğundaki bu etkinliğe katılımcı olarak dahil olabilecekler.Katılımcılara gerekli alt yapıyı ve konular hakkında bilgiyi sağlayacak olan da IBM'in Bluemix bulut servisi olacak. Bu servis sayesinde katılımcılar NASA veri kaynaklarından 200'den fazla bilgiye ulaşabilecek böylece oluşturacakları projelerde NASA'dan aldıkları şeyleri kullanabilecekler.

NASA proje ile yenilikçi bilgiler elde etmek istiyor.IBM'in çıkarı ise; kendi Bluemix bulut sisteminin geliştiriciler ve yazılımcılara ne denli kolaylık sağlayan bir geliştirme kiti olduğunu göstermek.

Bir nevi yarışma olarak da lanse edebileceğimiz bu projenin amacı, sadece sorunlara yenilikçi çözümler bulmak değil aynı zamanda katılımcılarıbu tarz eğlenceli şeylerle daha yaratıcı işler çıkarabilmeleri için cesaretlendirmek.

NASA ve IBM ortaklığında gerçekleştirilen The Space App Challenge'a buradan ulaşabilirsiniz ( İstanbul ya da Ankara seçenekleri ile Türkiye de ülkeler arasında bulunmakta).
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0