• Anasayfa
  • Sektörel
  • NASA, Yörüngedeki Uyduları Hareket Ettirmek İçin Manyetik Işın Kullanacak!

NASA, Yörüngedeki Uyduları Hareket Ettirmek İçin Manyetik Işın Kullanacak!

0
0
0
0
0
NASA, yörüngede bulunan küçük uyduların konumunu değiştirebilecek bir mıknatıs yapımı üzerinde çalışıyor.
Dünya yörüngesinde bulunan 3700 adet uydu var. Bu uydulardan 2600 tanesi artık aktif değil ve yörüngede işlevsiz bir şekilde dönerken geri kalan 1100 tanesi, çeşitli ülkelerin ve kuruluşların askeri, iletişim ve araştırma gibi konulardan dolayı uzaya gönderdikleri uydular. Bu uyduların çoğu, içine insan bile giremeyecek kadar küçük veya dolu. Yörüngeye fırlatılırken bağlı oldukları roketleri kullanan uyduların çoğu, hiçbir türlü yer,yön ve hız değişi yapamıyorlar.

Star Trek'in simgesi haline gelmiş "Beam me up Scotty" (Işınla beni Scotty) sözünü çoğumuz biliriz. NASA ve Arx Pax, bu sözden ilham alarak bir "manyetik ışın cihazı" yapma çalışmalarına başladılar. Bu cihaz, yörüngede bulunan küçük boyutlu uyduların konum değiştirmelerini sağlayacak ve adından da anlaşılacağı gibi bunu uydulara gönderdiği bir manyetik ışın ile yapacak.


(Proje kapsamında NASA'nın manyetik alanı kullanarak çekmeyi planladığı küçük boyutlu (CubeSat) bir uydu)

Arx Pax'ın manyetik konusunda tecrübeli bir firma olduğunu ve bu tecrübesini kullanarak kendilerine özel bir hoverboard çıkarttıklarını biliyoruz. "The Hendo Hoverboard" adındaki bu cihaz, manyetiğin en karmaşık özelliklerine sahip olsa da uzayda uyduları çekecek bir manyetik ışın fikri, uçan kaykayların yapımından daha zor.

NASA'nın bu teknolojiyi asıl isteme nedeni Dünya yörüngesinde bulunan uyduların konumunu değiştirmek değil. NASA'nın planında bulunan, başta orada koloni kurma istekleri olmak üzere birçok Mars görevinin uyduları içeriyor olması. Bu küçük cihazlar, atmosferin en üst tabakalarına çıkarak büyük alanlar için görüş sağlıyor ve orda kalacak birisi için hava değişimi gibi hayati önemi bulunan olayların tahminin önceden yapabilmenizi sağlıyor. NASA da astronotlarının uydularını geri isteyebileceklerini veya konumunu değiştirmek isteyebileceklerini düşünerek bu teknolojiyi Mars görevlerine özel olarak geliştiriyor.Manyetik ışın cihazının çalışmaları şu an başlamış bulunmakta. Bu teknolojinin ne zaman tamamlanacağı bilinmez fakat umarım NASA, bu cihazları kullanırken bu düzeylerde güçlü bir manyetik alanın yanlış hedef üzerinde kullanımında uçan araçlara zarar verebileceğini ve hatta hava durumunu bile değiştirebileceğini hesaba katıyordur.

Kaynak: DigitalTrends 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0