• Anasayfa
  • Sektörel
  • NASA'nın Robotu, Jupiter'ın Uydusu Europa'nın Okyanuslarını Keşfedecek

NASA'nın Robotu, Jupiter'ın Uydusu Europa'nın Okyanuslarını Keşfedecek

0
0
0
0
0
NASA, insanlığın devamı adına yaşanabilecek yerler keşfetme konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor.
Harcadığı astronik paralarla, uzaya dair bilinmeyenleri keşfetmek adına gün geçtikçe önemli adımlar atan NASA, şu sıralar kafayı Dünya'nın varisi olacak, yaşanabilecek gezegenler bulmaya takmış durumda.

Bu konuda Dünya'nın da dahil olduğu Güneş Sisteminde en büyük benzerliği gösteren yer, şu an için Jupiter'in uydusu olan Europa. Geçtiğimiz aylarda, NASA'dan gelen bilgiler doğrultusunda, Europa'nın kalın buzul tabakasının altında okyanuslar olabileceği, hatta bu okyanuslarda canlı organizmalar bulunabileceği gündeme gelmişti.

       

Odanığı Europa'ya çeviren NASA, toplamda 100,000 dolarlık bir proje ile, Europa'nın yapısını keşfetmek adına dokunaçlı, bahsettiğimiz okyanuslarda rahatlıkla gezebilecek ve incelemeler yapabilecek bir cihaz/robot geliştirmekte.

Hedefi, bilim kurguyu öncü ve geliştirilmiş teknoloji ile gerçek bilime dönüştürmek olan NASA'nın 'Yenilikçi Gelişmiş Konseptleri' programı, proje fonunu desteklemekte ve geliştirilen bu projenin tam olarak hedeflerine uyduklarını söylemekte.

Gezici adı verilen bu sistem hakkında yapılan açıklama şu şekilde; ''mürekkep balığına benzeyen bu Gezici, elektrodinamik dokungaç benzeri yapılara sahip olacak ve gerektiği durumda elektrolüminesan ekranı ile sualtı görünümü sağlayabilecek, esnek yapısı ile de gerekli düzeyde şekil değiştirebilecek''.Europa'nın yüzeyi, kalınlığı 50 metreyi bulabilen buz kütleleriyle kaplı durumda ve bu buz kütlelerinin altında büyük okyanuslar bulunmakta. NASA şu an Europa'ya bir uzay aracı göndermek için planlar yapmakta. Ancak Gezici robot, henüz resmi olarak bu planın bir parçası değil. NASA'nın konsept aşamasında olan projesinin hayata geçmesi için daha önünde zamanı var.

Fakat NASA, Europa'nın zorlu yapısına bir uzay aracı göndermektense, bu tarz bir robotla daha sağlıklı sonuçlar elde edilebileceğini düşünmekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0