Neden Her Kanal HD Yayın Yapmıyor?

4
1
0
0
0
Dijital yayın her geçen gün daha fazla yaygınlaşırken ve dijital yayıncılık her geçen gün daha da fazla imkan sunarken bizim ülkemizde de nihayet dijital televizyonculuk ciddi anlamda gelişme gösterdi ve bunun sonucu olarak da son dönemde HD kalitede yayın yapan televizyonların sayısı artmaya başladı. 
Dijital yayın her geçen gün daha fazla yaygınlaşırken ve dijital yayıncılık her geçen gün daha da fazla imkan sunarken bizim ülkemizde de nihayet dijital televizyonculuk ciddi anlamda gelişme gösterdi ve bunun sonucu olarak da son dönemde HD kalitede yayın yapan televizyonların sayısı artmaya başladı. 

Ancak Brezilya’da 2005 yılından beri Japonya’nın alt yapısını sağladığı bir sistemle 1080p yayın yapıldığı, Meksika’da yine 2005 yılının başlarında HD yayına geçildiği düşünüldüğünde bizde neden geç kalındı, HD yayın için ne gerekiyor da bizde yok soruları geliyor insanın aklına.

 HD Yayın Yapabilmek İçin Ne Gerekli?

HD yayın yapabilmek için öncelikle televizyon kanallarının uygun alt yapıyı sağlaması gerekli. Gerekli ekipmanlar temin edilmeli ve ses ve görüntü kaydının HD yayına uygun şekilde ve formatta alınması gerekli. (Bunlar hep para)

Ne var ki mesele ulusal ya da küresel yayına geldiğinde işler sadece bununla da bitmiyor ve değişkenlerin bazıları sizden bağımsız değişmeye başlıyor.

Ulusal iletişim altyapısının da Dijital yayını ve Dijital Karasal Yayın siyallerini destekleyecek şekilde yapılandırılması gerekli ki biz bu kısmını son yıllarda hallettik diyebiliriz. 

Türksat 4A uydusunun da görevine başladığı şu günlerde artık sinyal sıkıntısı ve bağlantı problemleri olmadan (oluyor bazen uydu bağlantısında hala, 21’inci Yüzyıl’da) yayıncılık yapılabilecek.

 Neden her Kanal HD Yayına Geçmiyor?

HD yayına geçmiş olan çok sayıda (ya da az sayıda, kime göre çok?) kanal mevcut ülkemizde; ama diğer kanallar neden HD yayın yapmıyor? Paraları mı yok? Altyapıları mı yetersiz?

Elbette bu iki unsur, özellikle izleyicisi çok olmayan ve sermayesi kısmen az olan televizyoncular için önemli bir etken; ancak ülkemizde altyapınız yeterli ve her şeyiniz hazır da olsa HD yayın yapmanız olanaksız olabiliyor. Çünkü RTÜK’ün açtığı ihaleler ile HD yayın yapma hakkına dair bir lisans kanallara satılıyor.

Bu lisansa sahip olan kanal yasal olarak ulusal HD yayın yapma hakkına sahip oluyor ve diğer kanallar, izleyicilerini HD yayın ile buluşturma hakkından mahrum bırakılıyor. (sonra da buna adil rekabet deniyor)

Bu lisans hakkına göre de 2013 yılında açılan ihale sonucunda 8 yayıncı kuruluş HD yayın yapmaya hak kazanmış bulunuyor. Bu yayıncı kuruluşlar; AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV), Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk), DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D), Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX), Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV), Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV), Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV) ve Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk) şeklinde sıralandı.

Bakalım, bir sonraki dönemin yeni HD yayıncıları kim olacak ve bana garip gelen bu HD yayın yapma hakkı ihalesi daha ne kadar sürecek...
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0