Nefesinizi Kelimelere Dönüştüren Cihaz Üretildi!

0
0
0
0
0
Nefesinizi Kelimelere Dönüştüren Cihaz Üretildi!
Bilim adamları, konuşma konusunda zorluk çeken hastalar için nefesi kelimelere dönüştüren bir cihaz ürettiler.
İnsan vücudunun sahip olduğu karmaşık yapı, milyonlarca farklı etkene göre farklı tepkiler verebiliyor ve bu tepkiler her insan vücudunun sahip olduğu özelliği oluşturuyor. Bu yapı ne kadar karmaşıksa, hastalık ve rahatsızlıkların çözümü de o kadar zor oluyor. Şu an dünya üzerinde bulunan milyonlarca insan, bu sorunlardan kaynaklanan ve düzeltilmesi şimdilik imkansız olan engellere sahip.

Bilim adamları, bu sorunlardan birisi olan "konuşma bozukluğu"nu yaşayan hastalar için bir cihaz geliştirdi. Cihaz, takıldığı hastanın gırtlağından gelen nefes akışına göre çalışıyor. Gırtlakta yaşanan akıştan kelime tahmini gerçekleştiren cihaz, bu kelimeleri bağlı olduğu bilgisayara aktarıyor. 
 

Bilgiler bilgisayar tarafından ses haline getiriyor ve kişi bilgisayar üzerinden konuşmuş oluyor. Sistemin kullanımı çok kolay ve hastalar sisteme rahatlıkla alışabiliyor. Ayrıca bilgisayarda bulunan bir program sayesinde bilgisayar, kullanıcının kullandığı kelimeleri kullanılma sıklığına göre sıralıyor ve ilerleyen dönemlerde kişiye göre uyum sağlamaya başlıyor.

Sistemin çalışma prensibi sadece nefes alıp vermeye dayalı olduğu için en ağır hastalar bile bu cihaz yardımıyla kolaylıkla iletişime geçebiliyor, durumlarında oldukça önemli olan enerjilerini boşa harcamıyorlar.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0