Neredeyse 50 Yıl Öncesine Ait Dünyanın İlk Yapay Kalbi

0
0
0
0
0
Yapay organlar sağlık hayatımıza yeni yeni girdi diyebiliriz. Ancak bu organların geçmişi öyle pek de bildiğiniz gibi yeni değil.
Sağlık konusunda teknolojinin sunduğu olanaklar sayesinde önemli ilerlemeler katettiğimiz dönemde, özellikle yapay organlar insan hayatı için büyük bir gelecek vaad etmekte. Ancak yapay organlar, düşündüğünüz gibi öyle çok kısa bir geçmişe sahip değil.

Haskell Karp isimli bir hastanın acilen kalp nakline ihtiyacı vardı. Hasta için henüz kalp bulunamamıştı ve durum böyle devam ederse Karp'ın yaşamı son bulacaktı. Hasta için uygun bir kalp arayan Amerikalı cerrah Denton Arthur Cooley ve ekibi, bu süreç boyunca hastayı bir şekilde hayatta tutmak zorundaydı. Ve bu şartlar, Cooley ve ekibine tarihin ilk yapay kalbini kullanma olanağı sağlamıştı.47 yaşındaki Karp'a geçici süreliğine takılan yapay kalp, Karp'ı yaklaşık 65 saat boyunca hayatta tuttu. Bu süre içinde yeni bir kalp bulan Cooley ve ekibini, bu seferde yapay kalbi sökerek gerçek kalp nakli yapmak gibi zorlu bir süreç bekliyordu. Ameliyat her ne kadar başarılı geçse de, Karp birkaç gün sonra hayata gözlerini yumdu. Ancak bu durum Cooley ve ekibinin tarihi bir başarıya imza attığı gerçeğini değiştirmiyordu. Sonuçta yapay kalp, yapması gerekeni başarılı bir şekilde yerine getirerek doktorlara gerekli süreyi sağlamış ve bu süre içinde hastayı hayatta tutmayı başarmıştı.Şimdilerde ise dünya tıp tarihinde önemli bir dönüm noktası olan bu yapay kalp, Smithsonian Enstitüsü'nde halka açık bir şekilde sergilenmeye başlandı. Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla, yapay kalpte kan akışını sabit bir hızda tutmak için iki adet pnömatik pompa bulunmakta. Bu sayede Cooley ve ekibi, Karp'ın kan akışını ve hatta kan basıncını düzenleyebiliyordu.Tıp tarihinin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilen bu durumdan sonra Cooley, henüz yeni bir kalp bulmadan hastaya yapay kalp taktığı gerekçesiyle etik olmamakla suçlanmıştı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0