Nike 3D Yazıcıyla Ayakkabı Üretmek İçin Patent Aldı!

1
0
0
0
0
Nike 3D yazıcı kullanılarak ayakkabı üretilmesi konusunda çok önemli bir yeri bulunan bir eklemeyi gerçekleştirebilmek için patent aldı.
3D yazıcılar günümüzde birçok sektörde kullanılıyor. Kullanım alanları konusunda hiçbir sınır bulunmayan bu cihazlar, ilk olarak bazı seri üretim makinelerinin yedek parçalarının üretilmesi fikriyle ortaya çıkmıştı. Fakat sonradan oldukça gelişen bu teknolojiyle birlikte, tüm sektörler 3D yazıcılardan faydalanabileceklerini ve bu cihazın insanların istedikleri neredeyse herşeyi üretebilmesinden dolayı oldukça önemli olduğu algısına kapıldılar. Bu nedenle günümüzde giysi, enstrüman ve hatta şekilli şekerlerin yapımında kullanılan 3D yazıcılar son olarak, her insanın ihtiyacı olması nedeniyle oldukça büyük bir sektör olan ayakkabı sektöründe de kendilerine resmi olarak yer buldular.

Nike tarafından bugün açıklanana göre ayakkabı ve spor malzemeleri üreten dünyaca ünlü marka, United States Patent and Trademark Office'den bir patent aldı. Bu patentin 3D yazıcılarla ayakkabı üretilmesi konusunda son derece önemli olduğunu belirten Nike, patentin alımı için 2012 yılından beri uğraştıklarını belirtti.Nike yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre yeni aldıkları patent, 3D yazıcıların kullanılarak ayakkabı tabanlarını oluşturan parçaların sayısının azaltmasını amaçlayan bir sistemi kapsıyor. 3D yazcının kullanılacağı sistem şu sözlerle anlatıldı; "Nike'ın yeni aldığı patent ayakkabıların farklı tabanlarının üretimiyle alakalı. Ayakkabılarda temel olarak 3 farklı taban çeşidi bulunuyor; slip, strobel ve kombinasyon. Bu 3 farklı çeşidin her biri farklı çeşit ayakkabılarda kullanılıyor. Parça sayıları ve üretim şekilleri farklı olan bu tabanların üretimi, Nike'ın yeni aldığı bir patent ile birlikte 3D yazıcılarla üretilecek. Böylelikle üretimin bu aşaması çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek ve ayakkabılarda kullanılan birçok farklı parça, tek bir parçaya indirgenmiş olacak."Bu patent ile üretimin kalbini oluşturan insan çalışanlardan asla vazgeçmeyeceğini, aksine onlara yeni bir çalışma alanı sunduğunu belirten Nike'ın gelecek günlerde bu patent ile neler yapacağını göreceğiz.

Kaynak: DigitalTrends 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0