• Anasayfa
  • Sektörel
  • Nokia Harita Uygulaması Here’ı Alman Otomotiv Devlerine Satıyor

Nokia Harita Uygulaması Here’ı Alman Otomotiv Devlerine Satıyor

0
0
0
0
0
Nokia Harita Uygulaması Here’ı Alman Otomotiv Devlerine Satıyor
Daha önce satılacağı gündeme gelen Nokia’nın güvenilir harita ve lokasyon uygulaması Here’ın satışının onaylandığı bugün Nokia tarafından duyuruldu.
AUDI AG, BMW ve Daimler başta olmak üzere Alman otomotiv endüstrisinin devlerinden oluşan bir konsorsiyuma satılan Here uygulaması, 2.8 milyon Euro’ya satıldı ki bu da 2007’de Nokia’nın Navteq’i 5.7 milyon Euro’ya alması ile geliştirebildiği uygulamanın zararına satıldığı anlamına gelebilir. (zaten ellerinde adam akıllı iş yapan bi Here vardı o da gitti, zorla batıracaklar kendilerini)

Here daha önce araçlardan topladığı lokasyon verilerini bir araya getirecek olan bir bulut servisi geliştirmeye başlamıştı ki bu durum sektörün önde gelen otomotiv devlerinin de rahatlıkla araçlarına entegre ederek kullanabileceği bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Yol durumu, yol çalışmaları, trafik durumu gibi bilgileri anlık olarak bulutta toplayan ve bir araya getirerek navigasyon konusunda sürücülere diğer uygulamalardan daha yardımcı olan Here, ileriye dönük sürücüsüz araçlar için de bir yatırım olarak görülüyor.

Harita ve navigasyon uygulaması Here’ın satışına yönelik bir diğer ilginç detay ise satış gerçekleşmesine rağmen Microsoft’un daha önce Nokia ile yaptığı anlaşma gereği Here’ın veri tabanına ve bilgilerine erişebilmesine önümüzdeki yıllarda da izin veriyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0