• Anasayfa
  • Sektörel
  • Nostalji Kuşağı; Telefonlar Akıllanmadan Önce İyi Bildiğimiz 10 Gerçek

Nostalji Kuşağı; Telefonlar Akıllanmadan Önce İyi Bildiğimiz 10 Gerçek

0
0
0
0
0
Mobil cihazların evrimi oldukça kısa sürede gerçekleşti ve şimdiki cihazlara bizlere geçmişi unutturmayı başardı. Ancak biz yine de nostaljinin dozunu arttıralım dedik.
Mobil cihazların adeta devrim yaptığı yıllarda yaşıyoruz.Bundan yaklaşık 10 sene önce, megapiksellerini yarıştırdığımız telefonlar, şimdilerde parmak izi okuyucusu olmadığı için tercih edilmeme durumunda bile kalıyor.

Tabii bu durumdan, yani mobil cihazların bu denli büyük bir sıçrayış yapmasından şikayetçi falan değiliz, ancak bu işlem inanılmaz kısa bir sürede gerçekleşince, bundan birkaç sene önce telefonların nasıl olduğunu çabuk unutmuşuz gibi geliyor. Bu sebeple güzel bir nostaljik dönüş yapmak iyi olur diye düşündük.

İşte Android telefonların şafağı yaşanmadan önce aşina olduğumuz ve 20 yaşından küçüklere muhtemelen şaka gibi gelecek 10 faktör:

 

 Haftalarca Dayanan Bataryalar


Günümüzde telefonlar pek çok şeyi başarabiliyor. Ancak batarya süresine hala ciddi anlamda bir çözüm bulunmuş değil. En sağlam batarya ömrüne sahip olan telefon bile ikinci gün şarj edilmesi gereken seviyeye düşüyor. Tabii bu durum önceden böyle değildi. Hatta babanızdan kalma bir Nokia cihazı yıllardır bekleme modunda kullanılmayı bekliyor bile olabilir.

 

 Telefon Tasarımları Birbirlerinin Aynısı Olmazdı


Evet günümüzün en büyük sorunlarından biri de bu. Tuş takımları ortadan kalkıp, bütün telefonlar dokunmatik ekrana geçince, piyasada sadece keskin ya da eğimli hatlara sahip çerçeveleri olan, koca koca siyah ekranlar kaldı. Oysa eskiden öyle miydi? Nokia N-Gage diye bir cihaz vardı mesela...

 

 Mobilden İnternet Bir Şehir Efsanesiydi


Son dönemlere doğru bazı telefonlarda internet erişimi olurdu. Ancak şimdiki gibi öyle internet paketleri falan hikaye. İnternet işaretine yanlışlıkla bastığımızda faturaya etkisi olmasın diye kırk takla atardık. 

 

 Dünyanın En İyi Mobil Oyunu Yılan'dı (Snake)


90'lı yıllarda mobil cihaz kullanıp da bunun aksini iddia eden varsa çıksın. Zaten toplamda 3-5 oyun vardı, en efsanesi de Snake'di. Hala ara ara oynadığınızı biliyorum.

 

 Dokunmatik Ekran Kimse Tarafından Tercih Edilmezdi


Evet bu madde biraz garip gelebilir ancak durum cidden de bu şekildeydi. Sebebini tahmin etmek ise aslında o kadar da zor değil. Zira o dönemlerde dokunmatik ekranın çalışma mantığı çok daha farklıydı. Tepki süresi olsun, hassaslık olsun, insanı çıldırtacak duruma gelebiliyordu. Bu nedenle kullanıcıların ilk tercihlerinde pek dokunmatik ekran olmazdı.

 

 Windows, Geleceğin Yıldızı Konumundaydı


Bu madde de size şaşırtıcı gelecektir. Fakat o dönemlerde Orange SPV adlı Windows Mobil cihazını duyuran HTC tüm dikkatleri üzerine çekmiş ve herkes ''Windows işletim sistemli telefonlar, gelecekte devrim yapacak'' diye düşünmüştü. Aslında bu düşünceler gerçek olabilirdi, fakat Microsoft elini biraz yavaş tutunca Windows Mobile, Android ve iOS'un gerisinde kaldı.

 

 Dönemin Apple'ı; Nokia


Şimdilerde mobil cihaz piyasasında onlarca marka ve onlarca model mevcut. Kullanıcıların tercihleri değişkenlik gösteriyor. Bu durum eskiden de bu şekildeydi ancak, sadece modeller değişirdi. Marka ise hep aynı kalırdı; Nokia.

 

 Mobil İşlemlerde Hep Para Öderdik


Şöyle bir geçmişe bakıp düşündüğümüzde, harbinden de herşey için para ödüyormuşuz. Mobil veri mi; para, zil sesleri; para, duvar kağıtları; para, sesli mesaj; para, SMS göndermek; para... İnternetin olmadığı bir dünyada yaşamak zor.

 

 Dönemin Ünlüsü; Crazy Frog


Şunu atlattığımız için gerçekten çok mutluyum. Bir ara hiç bitmeyecek bir akım gibi görünüyordu. Gerçi bu haber vasıtasıyla tekrardan hatırlatmış olduk ancak, unutun gitsin.

 

 Telefonların Dayanıklılığı Destansı Seviyedeydi


Aslında bu maddeye uzun uzun birşeyler yazmak yerine, çok basit şekilde haklı olduğumuzu kanıtlayabiliriz. Bakınız; 3310.


Kaynak: Androidpit
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0